O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev joriy yilning 24 mart kuni Yangi Toshkent shahrida qurilyotgan zamonaviy futbol stadioni binosining qurilish jarayonini o‘z ko‘zi bilan tekshirib chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari ushbu yirik loyihaning belgilangan muddatlarga qat’iy rioya qilgan holda va xalqaro talablarga javob beradigan sifatda bajarilishiga alohida e’tibor qaratdi. Hozirgi kunda qurilish maydonida ishlar jadal sur’atda davom etmoqda.
Yer maydonini tekislash va tayyorlash ishlari to‘liq yakuniga yetkazilgan bo‘lib, poydevor qismini quyish jarayoni 95 foizga yaqinlashgan holatda. Qurilish jarayoniga kerakli metall konstruktsiyalar va boshqa materiallar bosqichma-bosqich yetkazib berilmoqda.
Rejalashtirilgan loyiha doirasida 55 ming tomoshabin sig‘imli, olti qavatli zamonaviy stadion barpo etiladi. Inshoot tarkibida yurish qulayligi uchun o‘n dan ortiq avtomatik eskalatorlar o‘rnatiladi.
Shuningdek, stadion hududida futbolchilar uchun uchtadan ortiq qo‘shimcha mashg‘ulot maydonlari tashkil etiladi. Atrof-muhit infratuzilmasini rivojlantirish maqsadida yaqin atrofda metro bekati qurilib, besh ming besh yuz avtomobilni sig‘diradigan keng avtoturargoh tashkil etiladi.
Ushbu yirik sport inshootining umumiy qiymati yuz million AQSh dollarini tashkil etadi. Stadion 2027-yilda O‘zbekiston va Ozarbayjon davlatlarida birgalikda o‘tkaziladigan yigirma yoshgacha bo‘lganlar o‘rtasidagi futbol bo‘yicha Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida qurilmoqda.
Xalqaro futbol federatsiyasi talablariga binoan, turnirning final va yarimfinal o‘yinlari shunday katta sig‘imli stadionlarda o‘tkazilishi lozim. Prezident Mirziyoyev ushbu inshootning mamlakatimiz tarixida ilk bor qadga olingan, shu qadar katta sig‘imli va yopiq sport majmuasi ekanini ta’kidlab o‘tdi.
U qurilish ishlari hamda atrofdagi hududni obodonlashtirish ishlarini har bir bosqichda yuqori sifat va mas’uliyat bilan amalga oshirishni topshirdi. Yangi Toshkent stadioni nafaqat o‘zbekistonlik sportchilarning milliy darajasini oshirishda, balki kelajakda xalqaro miqyosdagi yirik musobaqalar qabul qilishda ham muhim ahamiyat kasb etadi.
Ushbu loyiha mamlakatimizning sport infratuzilmasini yangi bosqichga ko‘tarish va yoshlarni salomat turmush tarziga undashda hal qiluvchi rol o‘ynaydi. Manba: One.uz

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 24 марта текущего года лично осмотрел процесс строительства современного футбольного стадиона в городе Новый Ташкент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства уделил особое внимание строгому соблюдению установленных сроков и выполнению проекта в соответствии с международными требованиями. В настоящее время работы на строительной площадке ведутся в ускоренном темпе.
Работы по выравниванию и подготовке земельного участка полностью завершены, процесс заливки фундамента близок к 95 процентам. Для строительных работ поэтапно поставляются необходимые металлические конструкции и другие материалы.
В рамках запланированного проекта будет построен современный шестиярусный стадион вместимостью 55 тысяч зрителей. В составе сооружения для удобства передвижения будет установлено более десяти автоматических эскалаторов.
Кроме того, на территории стадиона будет организовано более трёх дополнительных тренировочных площадок для футболистов. В целях развития окружающей инфраструктуры рядом будет построена станция метро и организована большая парковка на пять тысяч пятьсот автомобилей.
Общая стоимость этого крупного спортивного объекта составляет сто миллионов долларов США. Стадион строится в рамках подготовки к Чемпионату мира по футболу среди игроков до двадцати лет, который в 2027 году будет совместно проводиться в Узбекистане и Азербайджане.
Согласно требованиям Международной федерации футбола, финальные и полуфинальные матчи турнира должны проходить на стадионах с такой большой вместимостью. Президент Мирзиёев подчеркнул, что это сооружение является первым в истории нашей страны спортивным комплексом с такой большой вместимостью и крытым покрытием.
Он поручил выполнять строительные работы и благоустройство прилегающей территории на каждом этапе с высоким качеством и ответственностью. Стадион в Новом Ташкенте будет иметь важное значение не только для повышения национального уровня узбекских спортсменов, но и для проведения в будущем крупных международных соревнований.
Этот проект сыграет решающую роль в выводе спортивной инфраструктуры нашей страны на новый уровень и в привлечении молодежи к здоровому образу жизни. Источник: One.uz