O‘zbekiston milliy terma jamoasi himoyachisi Abduqodir Husanov hozirda Angliyaning Manchester Siti klubi tarkibida o‘zining yuksak malakasini namoyon etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jamoa Angliya Premer-ligasi, Yevropa Chempionlar ligasi va mamlakat ichki kubok musobaqalarida qayd etilgan natijalardan qat’iy nazar, Abduqodir har bir uchrashuvda o‘z darajasini ushlab turadi. Yevropadagi nufuzli sport nashrlari o‘zbekistonlik futbolchining tez sur’atlar bilan rivojlanishi va maydondagi samarali ishtirokiga katta e’tibor qaratmoqda.
Britaniyaning mashhur Sky Sports nashri Husanovni xususan maqtovga sazovor deb topdi va uning o‘yinini yuqori baholadi. Mutaxassislar Abduqodirning Angliya liga kubogi finalida Arsenal jamoasiga qarshi kechgan bahsdagi ko‘rsatgichlaridan hayratda qolishdi.
Tahlil va kuzatuvlarga ko‘ra, Husanov pozitsiyaga qaytishda ajoyib tezlik namoyish etdi va g‘olibga aylandi. Viktor Dyokereshni ham birorta xato imkoniyatsiz qoldirib, uni maydondan chiqarib yubordi.
Qisqa muddat ichida u Premer-liganing eng ishonchli himoyachilaridan biriga aylandi. Manchester Siti yangiliklari nashri esa Husanovni shunchaki rivojlanayotgan yoki mahalliy darajadagi o‘yinchi deb emas, balki to‘liq jahon standartlariga javob beruvchi futbolchi deb baholadi.
Unda tezkor fikrlash, pozitsiyani tanlashda katta aniqlik, maydonda vaqtni his qilish va yakkakurashlardagi kuchlilik kabi fazilatlar mavjud. Husanov qiyin vaziyatda va bosim ostida ham xotirjam o‘ynaydi va maydonda yuz berayotgan hamma jarayonlarni ajoyib darajada o‘qiy oladi.
TopSkills Sports UK nashri tahlilida ta’kidlanishicha, Abduqodir yoshligiga qaramay qo‘rqmaslik va eng yaxshi hujumchilarga qarshi ham diqqatni yo‘qotmaslik qobiliyatiga ega. U Arsenalga qarshi bahsda maydonda eng yaxshi futbolchilardan biri bo‘ldi va sariq kartochkaga qaramay o‘yin ritmini to‘xtatmadi.
Shu bilan birga, o‘n to‘qqiz yoshida Fransiyaning Liga 1 turniridagi Lans klubiga o‘tganidan keyin, ingliz tilini umuman bilmasdan Pep Gvardiolaning talabchan uslubiga tez moslashishi uning ajoyib yuksalishini ko‘rsatadi. Abduqodir Husanov Uemblidagi Angliya liga kubogi finalida asosiy tarkibda maydonga tushdi, darvozasini daxlsiz saqladi va o‘yin davomida Viktor Dyokereshni to‘liq yopib tashladi.
Uning bu erishgan natijasi uning Yevropadagi ilk sovrini bo‘ldi. Husanovning maydondagi ustunligi va barqaror o‘yini uning kelajagi porloq ekanini ko‘rsatib turibdi va o‘zi ishtirok etgan har bir uchrashuvda himoyada jahon darajasidagi ishonchlilik namoyon etmoqda.

Успех Абдукодира Хусанова в Англии привлек внимание мировой общественности
Защитник национальной сборной Узбекистана Абдукодир Хусанов в настоящее время демонстрирует свое высокое мастерство в составе английского клуба Манчестер Сити. Об этом сообщает Zamin.uz.
Команда, независимо от результатов в Английской Премьер-лиге, Лиге чемпионов УЕФА и внутренних кубковых соревнованиях страны, каждый матч Абдукодир сохраняет свой уровень. Авторитетные европейские спортивные издания уделяют большое внимание быстрому развитию узбекского футболиста и его эффективному участию на поле.
Известное британское издание Sky Sports особенно отметило Хусанова и высоко оценило его игру. Эксперты были поражены показателями Абдукодира в финале Кубка английской лиги против команды Арсенал.
По анализу и наблюдениям, Хусанов продемонстрировал удивительную скорость при возвращении в позицию и стал победителем. Он не оставил ни одного шанса Виктору Дьокерешу, полностью нейтрализовав его на поле.
В короткие сроки он стал одним из самых надежных защитников Премьер-лиги. Издание Manchester City News оценило Хусанова не просто как развивающегося или местного игрока, а как футболиста, полностью соответствующего мировым стандартам.
В нем есть такие качества, как быстрое мышление, высокая точность выбора позиции, чувство времени на поле и сила в единоборствах. Хусанов играет спокойно даже в сложных ситуациях и под давлением, прекрасно читая все происходящее на поле.
В анализе издания TopSkills Sports UK подчеркивается, что несмотря на молодость, Абдукодир обладает смелостью и способностью не терять концентрацию даже против лучших нападающих. В матче против Арсенала он был одним из лучших игроков на поле и, несмотря на желтую карточку, не сбавлял темпа игры.
Кроме того, после перехода в возрасте девятнадцати лет в клуб Ланс французской Лиги 1, где он совсем не знал английского языка, его быстрая адаптация к требовательному стилю Пепа Гвардиолы демонстрирует его выдающийся рост. Абдукодир Хусанов вышел в основном составе на финал Кубка английской лиги на Уэмбли, сохранил свои ворота в неприкосновенности и полностью перекрыл Виктора Дьокереша в течение игры.
Это достижение стало его первой наградой в Европе. Превосходство и стабильная игра Хусанова на поле показывают, что его будущее светлое, а в каждой игре, в которой он участвует, он демонстрирует мирового уровня надежность в защите.