Premyer-liga Muhammad Salohni abadiy afsona deb ta’rifladi
Premyer-liga sokin va adolatli ovoz bilan Misrlik yulduz Muhammad Salohning "Liverpool" klubini tark etish qaroridan so‘ng uni katta hurmat bilan esga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Liga o‘zining rasmiy ijtimoiy tarmoq sahifalarida e’lon qilingan xabarlar orqali futbolchini nafaqat muvaffaqiyatli o‘yinchi, balki haqiqiy klub afsonasi deb ta’rifladi. Bu so‘zlar orqali Salohning ingliz futboli tarixida o‘tkazgan ajoyib yillariga chuqur hurmat bildirildi.
Xususan, uning "Liverpool" jamoasi uchun qilgan xizmatlari shunchalik katta bo‘ldi ki, u hozirgacha ham va kelajakda ham abadiy afsona sifatida qolishi ta’kidlandi. Liganing o‘z media jamoasi esa uning yutuqlarini alohida qayd etib, uni butun dunyoga ma’lum bo‘lgan "Misr qiroli" laqabi bilan yodgor qildi.
Muhammad Saloh Angliyadagi faoliyati davomida haqiqiy rekordlar o‘rnatdi va ortda ulkan raqamlarni qoldirdi. Uning Premyer-ligadagi 310 ta o‘yindagi ishtiroki natijasida jami 189 ta gol urdi va jamoadoshlariga 92 ta golli uzatma berib, hujumchi sifatida o‘zining oliy mahoratini namoyish etdi.
Bu faoliyat davomida u to‘rt marta liganing eng yaxshi to‘purari bo‘lib, "Oltin butsa" sovriniga sazovor bo‘ldi. Shuningdek, ikki marta Angliya chempioni unvonini qo‘lga kiritdi va ikki bor mavsumning eng yaxshi futbolchisi deb topildi.
Bunday natijalar uni zamonaviy Premyer-liga tarixidagi eng buyuk futbolchilar qatoriga to‘g‘ridan-to‘g‘ri joylashtiradi. Salohning "Liverpool"ni tark etishi shunchaki bir futbolchining klubini o‘zgartirish emas, balki unutilmas va go‘zal bir bobning yakunlanishi hisoblanadi.
Klub muxlislari va butun dunyo futbol ishqibozlari uchun bu voqea katta hissiyotlar uyg‘otmoqda. Uning har bir maydon chiqishi, har bir goli va yutuqlari o‘yinchi sifatidagi oliy saviyani ko‘rsatdi.
Bu yutuqlar va uning jamoaga qo‘shgan hissasi kelajak avlodlar uchun ham misol bo‘lib xizmat qiladi. Manba: One.uz

Премьер-лига назвала Мохамеда Салаха вечной легендой
Премьер-лига тихим и справедливым голосом с большой почтостью вспомнила египетскую звезду Мохамеда Салаха после его решения покинуть клуб «Ливерпуль». Об этом сообщает Zamin.uz.
В своих официальных сообщениях в социальных сетях лига назвала футболиста не только успешным игроком, но и настоящей легендой клуба. Этими словами была выражена глубокая признательность за удивительные годы, проведенные Салахом в истории английского футбола.
В частности, его заслуги перед командой «Ливерпуль» были настолько велики, что было подчеркнуто: он останется вечной легендой как сейчас, так и в будущем. Медиа-команда лиги отдельно отметила его достижения и увековечила его под всем известным прозвищем «Египетский король».
За время своей карьеры в Англии Мохамед Салах установил настоящие рекорды и оставил за собой огромные цифры. За 310 матчей в Премьер-лиге он забил всего 189 голов и отдал 92 результативные передачи партнерам по команде, продемонстрировав высочайшее мастерство нападающего.
За это время он четыре раза становился лучшим бомбардиром лиги и получал приз «Золотой бутсы». Кроме того, он дважды становился чемпионом Англии и два раза признавался лучшим футболистом сезона.
Такие результаты напрямую помещают его в ряд величайших футболистов истории современной Премьер-лиги. Уход Салаха из «Ливерпуля» — это не просто смена клуба одним футболистом, а завершение незабываемой и прекрасной главы.
Для болельщиков клуба и всех любителей футбола в мире это событие вызывает сильные эмоции. Каждое его появление на поле, каждый гол и достижение демонстрировали высочайший уровень как игрока.