Italiya professional futbol ligasi bosh direktori Luiji De Siyervo o‘zining so‘nggi nutqida mamlakat futbol infratuzilmasidagi muhim va hal qiluvchi muammolar haqida ochiq gapirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Italiyadagi stadionlarning aksariyati Yevropadagi eng qadimiy binolar qatoriga kiradi va ularning o‘rtacha yoshi yetmish yildan oshib ketgan. Ushbu holat futbolchilarning o‘yin darajasini oshirish va jamoalarning moliyaviy jihatdan mustahkamlanishiga to‘sqinlik qilmoqda.
Direktorning ta’kidlashicha, yangi iqtisodiy modelni joriy etish orqali vaziyat yaxshilanishi mumkin, ammo bu tizimning to‘liq samara berishi uchun kamida olti yoki yetti yil vaqt talab etiladi. Hozirgi kunda bu vaqt oralig‘ida Italiya ligasi bilan Yevropaning boshqa kuchli chempionatlari o‘rtasidagi raqobatdagi farq yanada kengayib bormoqda.
Kelajakka qaratilgan rejalar doirasida 2032 yilda o‘tkaziladigan Yevropa chempionati Italiya uchun oxirgi va eng muhim imkoniyat hisoblanadi. Hozirda Milanda bir milliard yevrodan ortiq mablag‘ sarmoya qilinib, zamonaviy yangi stadionlar qurilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, Rim shahridagi Latsio va Roma jamoalarining infratuzilma loyihalari ham faol ravishda amalga oshirilmoqda. Genuya va Florensiya shaharlarida esa mavjud stadionlarni zamonaviy talablarga moslab qayta ta’mirlash bo‘yicha ishlar boshlangan.
Italiya va Turkiya 2032 yilgi Yevropa chempionati mezbonlari sifatida tanlangan bo‘lib, bu mamlakat uchun futbol infratuzilmasini tez orada modernizatsiya qilishni taqozo etuvchi kuchli signal hisoblanadi. Bu jarayon faqatgina stadionlarni yangilash emas, balki butun mamlakat futbol tizimini rivojlantirishning asosiy pog‘onasidir.

Проблемы инфраструктуры итальянской футбольной лиги и планы на будущее
Генеральный директор Профессиональной футбольной лиги Италии Луиджи Де Сьерво в своей последней речи открыто говорил о важных и критических проблемах футбольной инфраструктуры страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, большинство стадионов в Италии входят в число самых старых зданий Европы, и их средний возраст превышает семьдесят лет. Это положение препятствует повышению уровня игры футболистов и финансовому укреплению команд.
Как отметил директор, внедрение новой экономической модели может улучшить ситуацию, однако для полной эффективности этой системы потребуется как минимум шесть или семь лет. В настоящее время в этот период разрыв между итальянской лигой и другими сильными чемпионатами Европы продолжает увеличиваться.
В рамках планов на будущее чемпионат Европы 2032 года считается для Италии последней и самой важной возможностью. В настоящее время в Милане планируется инвестировать более одного миллиарда евро в строительство современных новых стадионов.
Кроме того, активно реализуются инфраструктурные проекты команд «Лацио» и «Рома» в Риме. В Генуе и Флоренции начаты работы по модернизации существующих стадионов в соответствии с современными требованиями.
Италия и Турция были выбраны странами-организаторами чемпионата Европы 2032 года, что является мощным сигналом для страны к скорейшей модернизации футбольной инфраструктуры. Этот процесс представляет собой не просто обновление стадионов, но и основную ступень развития всей футбольной системы страны.