Arbeloa futbolchilarni kruassanlar bilan rag‘batlantirib kelmoqda
Real Madrid futbol klubi bosh murabbiyi Alvaro Arbeloa o‘z jamoasi bilan muhim g‘alabalarni qayd etgandan so‘ng futbolchilarni rag‘batlantirish uchun ancha qiziq va insoniy usulni tanlagan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jurnalist Edu Agirre ta’kidlashicha, murabbiy kiyinish xonasiga o‘zi nonushta mahsulotlarini olib keladi va ularni barcha futbolchilarga birdek taqsimlaydi. Arbeloa xonalarga kirib, Yigitlar, nonushta degan so‘z bilan turli xil kruassanlar va ponchiklarni o‘yinchilar orasida tarqatadi.
Bu oddiy ko‘rinadigan, ammo juda samarali an’anani sobiq futbolchi va sharhlovchi Xavi Balboga tasdiqlagan bo‘lib, uning fikricha, 43 yoshli mutaxassis avvalroq Kastilya jamoasida ishlagan davrlarda ham bunday usulni qo‘llab kelgan. Ushbu tadbirlarning asosiy maqsadi futbolchilarni muhim o‘yinlardagi g‘alaba yoki natijalar seriyasi uchun ruhiy jihatdan quvontirish hamda ularni yangi safarlar uchun motivatsiya bilan ta’minlashdir.
Hozirgi kunda Madrid klubi o‘z tarixida muhim bosqichdan o‘tmoqda va Xabi Alonso iste’foga chiqqanidan keyin jamoa Alvaro Arbeloa rahbarligida o‘z kuchini namoyon etmoqda. O‘tkazilgan 17 ta rasmiy uchrashuvning 13 tasida qozonilgan g‘alabalar murabbiyning o‘yinchilarni ro‘yxatga oluvchi qobiliyatini va ularni boshqarishdagi iqtidorini yaqqol isbotlab turadi.
Futbolchilar esa bunday nonushtalardan foydalanish orqali musobaqalar davomida zarur bo‘lgan energiya va ruhiy kuchni to‘plashga erishmoqdalar. Bu ularning keyingi turnirlarda ham samarali harakat qilishiga va o‘yin jarayonida yuqori natijalarni ko‘rsatishiga katta imkoniyat yaratadi.
Arbeloaning shunday qiziq va insonparvar usuli klubdagi umumiy muhitni yanada salmoqli, bir-biriga ishonchli va yoqimli qilayotgani ham kuzatuvchilar tomonidan qayd etilmoqda. Manba: One.uz

Арбелоа мотивирует футболистов круассанами
Главный тренер футбольного клуба «Реал Мадрид» Альваро Арбелоа выбрал довольно интересный и человечный способ мотивировать игроков после важных побед своей команды. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам журналиста Эду Агирре, тренер сам приносит в раздевалку продукты для завтрака и одинаково распределяет их среди всех футболистов. Арбелоа заходит в комнаты со словами «Парни, завтрак» и раздает игрокам различные круассаны и пончики.
Эту, на первый взгляд простую, но очень эффективную традицию подтвердил бывший футболист и комментатор Хави Бальбоа, который считает, что 43-летний специалист применял такой метод и ранее, когда работал в команде «Кастилья». Основная цель этих мероприятий — эмоционально порадовать футболистов за победы в важных матчах или серию успешных результатов, а также обеспечить их мотивацией для новых свершений.
Сегодня мадридский клуб переживает важный этап в своей истории, и после ухода Хаби Алонсо команда под руководством Альваро Арбелоа демонстрирует свою силу. Победы в 13 из 17 официальных матчей ярко свидетельствуют о способности тренера управлять игроками и его таланте в руководстве.
Футболисты же, пользуясь такими завтраками, получают необходимую энергию и душевные силы в течение соревнований. Это создает большие возможности для их эффективных действий на следующих турнирах и достижения высоких результатов в ходе игр.
Также наблюдателями отмечается, что такой интересный и гуманный метод Арбелоа делает общую атмосферу в клубе еще более весомой, основанной на взаимном доверии и приятной. Источник: One.uz