Superliga klublariga davlat tomonidan milliardlab so‘m mablag‘ ajratilmoqda
O‘zbekiston milliy futbolini yanada rivojlantirish va uning barqaror moliyaviy asoslarini mustahkamlash bo‘yicha muhim qaror qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mavjud rejadagi eng asosiy o‘zgarish shundaki, Superligada ishtirok etuvchi klublarga davlat tomonidan bevosita moliyaviy yordam ko‘rsatish tizimi yangicha tartibga solinmoqda. Prezidentning tegishli qaroriga ko‘ra, 2026 yilda har bir klub uchun o‘n yetti milliard so‘mdan mablag‘ ajratiladi.
Bu choralar orqali klublar uchun o‘tish davri yaratilib, kelajakda ularning to‘liq xususiy sektorga o‘tkazilishi maqsad qilingan. Reja shuni ko‘rsatadiki, 2027 yilda klublarga ajratiladigan mablag‘ miqdori o‘n yetti milliard so‘mga, 2028 yilda esa o‘n besh milliard so‘mga qisqaradi.
Bu bosqichma-bosqich kamayish klublarni o‘z ichiga oladigan moliyaviy mustaqillikka tayyorlashga qaratilgan. Maqsad 2030 yilga kelib har bir klubning o‘z homiysi bo‘lib, davlat byudjetidan to‘liq mustaqil ravishda faoliyat yuritishini ta’minlashdir.
Shu sababli 2026 yildan boshlab klublarga homiylik qiladigan xususiy kompaniyalarga davlat tomonidan tegishli imtiyozlar va ustunliklar beriladi. Bu esa biznes vakillarining futbol sohasiga katta qiziqishni uyg‘otadi va klublar uchun barqaror daromad oqimini ta’minlaydi.
Hozirgi kunda moliyaviy holatlar turlicha bo‘lib, masalan, yil boshida O‘zbekneftgaz davlat kompaniyasi bir qancha klublarga homiylik qilishni to‘xtatgandi. Natijada, Nasaf va Buxoro klublari tegishli viloyat hokimliklarining qo‘llab-quvvatlashiga muhtoj bo‘ldi.
Bunyodkor, Dinamo va Surxon klublari esa o‘zlarining moliyaviy qiyinchiliklarini hal etish uchun alohida e’tibor talab qilmoqda. Yangi tizim aynan shu qiyinchiliklarni bartaraf etish va klublar professional darajada ishlay olishiga yordam beradi.
Sportchilarni sifatli tayyorlash va milliy chempionatning saviyasini oshirish orqali muxlislar ham yangi g‘alabalar va jozibali o‘yinlarga guvoh bo‘ladilar. Ushbu yangiliklar milliy futbolning kelajagi uchun keng imkoniyatlar ochadi va uning xalqaro miqyosda tan olinishiga hissa qo‘shadi.

Клубам Суперлиги выделяются миллиарды сумов государственного финансирования
Принято важное решение о дальнейшем развитии национального футбола Узбекистана и укреплении его стабильной финансовой базы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Самое главное изменение в существующем плане заключается в том, что система прямой финансовой помощи государством клубам, участвующим в Суперлиге, регулируется по-новому. Согласно соответствующему указу Президента, в 2026 году на каждый клуб будет выделено по семнадцать миллиардов сумов.
Эти меры направлены на создание переходного периода для клубов с целью их полного перехода в частный сектор в будущем. План показывает, что объем финансирования клубов сократится до семнадцати миллиардов сумов в 2027 году и до пятнадцати миллиардов сумов в 2028 году.
Это поэтапное сокращение направлено на подготовку клубов к финансовой независимости. Цель состоит в том, чтобы к 2030 году у каждого клуба был свой спонсор и он мог функционировать полностью независимо от государственного бюджета.
Поэтому начиная с 2026 года частным компаниям, спонсирующим клубы, будут предоставлены соответствующие государственные льготы и преимущества. Это вызовет большой интерес со стороны представителей бизнеса к сфере футбола и обеспечит стабильный поток доходов для клубов.
В настоящее время финансовое положение различно: например, в начале года государственная компания «Узбекнефтегаз» прекратила спонсирование ряда клубов. В результате клубы «Насаф» и «Бухара» оказались в зависимости от поддержки соответствующих областных хокимийатов.
Клубы «Бунёдкор», «Динамо» и «Сурхон» требуют особого внимания для решения своих финансовых трудностей. Новая система призвана именно устранить эти трудности и помочь клубам работать на профессиональном уровне.
Благодаря качественной подготовке спортсменов и повышению уровня национального чемпионата болельщики также станут свидетелями новых побед и захватывающих матчей. Эти новости открывают широкие возможности для будущего национального футбола и способствуют его признанию на международном уровне.