Jahon chempionatiga yo‘l olgan futbolchilar uchun vizaga garov summasi belgilandi
2026 yilda AQSH hududida bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionatiga yo‘l olgan besh mamlakatning fuqarolari Amerikaga kirish uchun vizani olish jarayonida qo‘shimcha moliyaviy mas’uliyatni o‘tashga majbur bo‘ladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat shu yili amalga kiritilgan maxsus kafolat to‘lov tizimi bilan bevosita bog‘liqdir. Taniqli The Athletic nashri ma’lumotlariga ko‘ra, AQSH hukumati biznes va turizm vizasi egalaridan 50 ta davlat fuqarolari uchun maxsus garov summasini talab qilmoqda.
Ushbu miqdor o‘rtacha hisobda 10 mingdan 15 mingga qadar AQSH dollarini tashkil etadi. Agar sayohatchi vizasi muddati tugagach, mamlakatdan o‘z vaqtida chiqib ketadigan bo‘lsa, to‘langan garov puli qaytariladi.
Aynan shu dastur doirasiga Jazoir, Kabo-Verde, Senegal va Kot-d’Ivuar milliy jamoalari kiradi. Ushbu davlatlar futbolchilari va ularning xodimlari Jahon chempionatida ishtirok etish huquqiga ega bo‘lishganiga qaramay, vizani olishda qiyinchiliklarga duch kelmoqdalar.
Shuningdek, 2-apreldan boshlab ushbu qoida Tunis fuqarolariga ham to‘liq kuchga kiradi. Hozirgi vaqtda ushbu reja xalqaro sport musobaqalari ishtirokchilari uchun alohida istisnolarni ko‘zlamaydi.
Bu vaziyat nafaqat futbol federatsiyalarida, balki jamoa a’zolari orasida ham jiddiy xavotir uyg‘otdi va masala Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha o‘tkazilgan seminarlarda muhokama qilindi. Hozirda xalqaro futbol federatsiyasi AQSH ma’muriyatini ishontirishga harakat qilmokda.
Ular futbolchilar, murabbiylar shtabi va federatsiya rahbarlari uchun kafolat to‘lovini bekor qilishni so‘rashmoqda. Agar AQSH hukumati bu taklifni qabul qilsa, istisno faqat jamoa tarkibiga kiruvchi shaxslarga tegishli bo‘ladi.
Biroq, futbolchilarning oila a’zolari va muxlislar uchun kafolat pulini to‘lash majburiyati o‘z kuchida qoladi. Ekspertlar fikriga ko‘ra, bu holat xalqaro sport tadbirlarini muvaffaqiyatli o‘tkazish uchun davlatlararo kelishuvlarning qanchalik muhim ekanligini yana bir bor isbotlaydi.
Mavzu keng jamoatchilik uchun ham jiddiy ahamiyatga molik, chunki ko‘plab oilalar uchun shunday yirik moliyaviy xarajatlar rejalashtirishda asosiy omilga aylanadi. Manba: The Athletic

Граждане пяти стран, чьи сборные квалифицировались на Чемпионат мира 2026 года в США, будут обязаны нести дополнительную финансовую ответственность при получении визы для въезда в Америку. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация напрямую связана с специальной системой гарантийных платежей, введенной в этом году. По данным авторитетного издания The Athletic, правительство США требует от владельцев деловых и туристических виз из 50 стран внесения специальной суммы залога.
Эта сумма в среднем составляет от 10 до 15 тысяч долларов США. Если путешественник вовремя покинет страну после истечения срока действия визы, внесенный залог будет возвращен.
Именно в рамках этой программы находятся национальные сборные Алжира, Кабо-Верде, Сенегала и Кот-д'Ивуара. Футболисты этих стран и их персонал, несмотря на право участия в Чемпионате мира, сталкиваются с трудностями при получении виз.
Кроме того, начиная с 2 апреля это правило полностью вступит в силу и для граждан Туниса. На данный момент этот план не предусматривает особых исключений для участников международных спортивных соревнований.
Эта ситуация вызвала серьезную обеспокоенность не только в футбольных федерациях, но и среди членов команд, и вопрос обсуждался на семинарах по подготовке к Чемпионату мира. В настоящее время Международная федерация футбола пытается убедить администрацию США.
Они просят отменить гарантийный платеж для футболистов, тренерского штаба и руководителей федераций. Если правительство США примет это предложение, исключение будет распространяться только на лиц, входящих в состав команд.
Однако обязанность внесения гарантийного платежа для членов семей футболистов и болельщиков останется в силе. По мнению экспертов, этот случай еще раз доказывает важность межгосударственных соглашений для успешного проведения международных спортивных мероприятий.
Тема имеет серьезное значение и для широкой общественности, поскольку для многих семей такие крупные финансовые расходы становятся основным фактором при планировании. Источник: The Athletic