Oston O‘runov Rossiya klublaridan takliflarni oldi
Oston O‘runovning kelgusi o‘yin maydoni haqida yangi ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mashnasporte nashriga ko‘ra, taniqli o‘zbek futbolchisi uchun Rossiya va Eron klublaridan bir necha variantlar mavjud bo‘lib, hozirgi kunda u «Dinamo Maxachqala» va «Rubin» jamoalaridan takliflar olib turgan. Futbolchi Erondagi siyosiy vaziyatning murakkabligi sababli «Persepolis» klubi bilan shartnomasini bekor qilishni so‘ragan edi, biroq klub rahbariyati bu talabni rad etgan bo‘lsa-da, kelajakda transfer oynasi ochilishi bilan uni ijara asosida boshqa chempionatlarda o‘ynashiga rozilik berishga tayyor ekanligini bildirdi.
Rossiya Premer-ligasidagi transfer oynasi 26 iyul kuni ochilishi kutilmoqda. Shu munosabat bilan Maxachqalaning «Dinamo» jamoasi uchun O‘runovni olib kelish juda qulay kechishi mumkin.
Chunki jamoa bosh murabbiyi Vadim Yevseev futbolchini yaxshi tanibdi, ular ilgari «Ufa» jamoasida birgalikda ishlaganlari sababli oralaridagi ishonch va tushunish darajasi yuqori. Bu esa O‘runov uchun eng qulay va tanish muhitni yaratadi.
Boshqa tomondan, «Rubin» jamoasidagi imkoniyatlar biroz kamaygan holatda. Jamoa rahbari Rashid Rahimovning ketishi tufayli yangi futbolchilarni jamoaga moslashtirishda yordam beradigan asosiy shaxs yo‘q bo‘lib qolgan.
Shu bois, O‘runov hozircha individual tarzda mashg‘ulotlar bilan shug‘ullanib, o‘yin shaklini saqlab qolishi lozim. Shuningdek, avvalroq O‘zbekiston superligasining «Andijon» klubi ham futbolchiga taklif yuboribdi.
Jamoa bosh murabbiyi Samvel Babayan imkoniyat paydo bo‘lsa, O‘runovni tarkibga qabul qilishga tayyor ekanligini ma’lum qilgan edi. O‘runov joriy mavsumda «Persepolis» safida 21 ta o‘yinda maydonga tushib, 3 ta gol urgan va 2 ta golli uzatma amalga oshirib, o‘zining yuqori malakasini namoyish etdi.
Futbolchining kelgusi transfer yo‘li uning faoliyatida muhim bosqich hisoblanib, muxlislar va mutaxassislar tomonidan jiddiy kuzatilmoqda. Manba: Mashnasporte nashri.

Остон Орунов получил предложения от российских клубов
По данным издания Mashnasporte, у известного узбекского футболиста есть несколько вариантов от российских и иранских клубов, и в настоящее время он получает предложения от команд «Динамо Махачкала» и «Рубин». Из-за сложной политической ситуации в Иране футболист попросил расторгнуть контракт с клубом «Персеполис», однако руководство клуба отклонило эту просьбу, но заявило, что в будущем, когда откроется трансферное окно, готово разрешить ему играть в других чемпионатах на правах аренды.
Ожидается, что трансферное окно в Российской Премьер-лиге откроется 26 июля. В связи с этим переход Орунова в «Динамо» Махачкалы может пройти очень успешно.
Потому что главный тренер команды Вадим Евсеев хорошо знает футболиста, они ранее работали вместе в «Уфе», и между ними высокий уровень доверия и взаимопонимания. Это создаёт для Орунова наиболее комфортную и знакомую среду.
С другой стороны, возможности в команде «Рубин» несколько сократились. Из-за ухода руководителя команды Рашида Рахимова отсутствует ключевая фигура, которая помогала бы адаптировать новых игроков в коллектив.
Поэтому Орунов пока должен заниматься индивидуально, чтобы сохранить игровую форму. Также ранее клуб узбекистанской Суперлиги «Андижан» направил футболисту предложение.
Главный тренер команды Самвел Бабаян заявил, что готов принять Орунова в состав, если появится такая возможность. В текущем сезоне Орунов провёл 21 матч за «Персеполис», забил 3 гола и сделал 2 голевые передачи, демонстрируя высокий уровень мастерства.
Будущий трансферный путь футболиста является важным этапом в его карьере и внимательно отслеживается болельщиками и специалистами. Источник: издание Mashnasporte.