Yevropa qit'asida 2026-yilgi futbol bo'yicha Jahon chempionatiga yo'llanma olish uchun hal qiluvchi bosqich qizg'in pallaga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Pley-off yarimfinal uchrashuvlarida milliy jamoalar barcha kuchini ishga solib, g'alaba qozonish uchun maydonga tushmoqda. Shunday muhim o'yinlardan biri Istanbul shahrida bo'lib o'tdi.
Turkiya terma jamoasi o'z maydonida Ruminiya bilan bahsni g'alaba bilan yakunladi. Bu natija turklar uchun faqatgina navbatdagi bosqichga chiqish emas, balki jahon miqyosidagi musobaqaga yaqinlashish imkoniyatini ham ta'minladi.
Uchrashuvning ikkinchi bo'limida hal qiluvchi vaziyat yuzaga keldi. Turk futbolchilarining faol harakatlari natijasida Kadiog'li darvozaga aniq zarba berdi.
Ushbu golga yosh iste'dodli futbolchi Gulerning ajoyib uzatmasi sabab bo'ldi. Maydon egalari hisobni ochganidan so'ng, o'yin oxirigacha ustunlikni saqlab qolishga muvaffaq bo'lishdi.
Raqib jamoa bir necha xavfli vaziyatlar yaratgan bo'lsa-da, ularni golga aylantira olmadi. Turk futbolchilari tashabbusni qo'ldan chiqarmasdan, o'yinni to'g'ri boshqardilar.
Jahon chempionati saralash bosqichida Turkiya jamoasi finalga yo'l oldi va endi hal qiluvchi bahsda raqibini kutmoqda. Murabbiy Montella boshqaruvidagi sportchilar 31-mart kuni Slovakiya yoki Kosovo jamoasi bilan safarda o'ynashadi.
Aynan shu uchrashuv Jahon chempionatiga yo'llanma taqdirini hal qiladi. Mutaxassislar turklar tarkibidagi o'yinchilarning jismoniy holati va taktik tayyorgarligi yuqori ekanini ta'kidlaydilar.
Bu esa ularning keyingi o'yinda ham kuchli natija ko'rsatishiga ishonch uyg'otmoqda. Turkiya jamoasi katta maqsad sari ishonch bilan qadam tashlayotgan bo'lib, barcha e'tibor endi final bahsiga qaratilgan.

Турция обыграла Румынию и вышла на чемпионат мира
В Европе началась решающая стадия отбора на чемпионат мира по футболу 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В полуфинальных матчах плей-офф национальные команды выкладываются на полную, чтобы одержать победу. Один из таких важных матчей прошёл в Стамбуле.
Сборная Турции на своём поле выиграла у Румынии. Этот результат для турок означает не только выход в следующий этап, но и возможность приблизиться к участию в мировом турнире.
Во втором тайме матча произошёл решающий момент. Благодаря активным действиям турецких футболистов Кадиоглу нанес точный удар по воротам.
Этот гол стал возможен благодаря великолепной передаче молодого талантливого футболиста Гюлера. После того как хозяева поля открыли счёт, им удалось сохранить преимущество до конца игры.
Несмотря на несколько опасных моментов у соперников, они не смогли их реализовать в голы. Турецкие футболисты не упустили инициативу и грамотно контролировали ход игры.
В отборочном этапе чемпионата мира команда Турции вышла в финал и теперь ждёт соперника в решающем матче. Спортсмены под руководством тренера Монтеллы 31 марта сыграют в гостях со сборной Словакии или Косово.
Именно этот матч определит путёвку на чемпионат мира. Эксперты отмечают высокий уровень физической формы и тактической подготовки игроков турецкой сборной.
Это внушает уверенность в том, что они покажут сильный результат и в следующей игре. Сборная Турции уверенно движется к большой цели, и всё внимание теперь сосредоточено на финальном матче.