Shvetsiya Ukraina ustidan g‘alaba qozonib finalga yo‘l oldi
Yevropa qit’asida 2026 yilgi Jahon chempionatiga yo‘llanma olish uchun kurash tobora kuchaymoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Saralash pley-off bosqichining yarimfinal o‘yinlari yakunlandi va ba’zi jamoalar finalga yo‘l oldi. Boshqalar esa keyingi musobaqalarga tayyorlanishga majbur bo‘ldi.
Ushbu o‘yinlardan biri Ukraina va Shvetsiya milliy jamoalari o‘rtasida bo‘lib o‘tdi. Mezbonlar o‘z muxlislari oldida g‘alaba qozonishni istagan bo‘lsa-da, o‘yin oxirida mag‘lubiyatga uchradi.
Uchrashuv juda tez boshlandi. O‘yin boshlangach 6-daqiqada Gekeresh aniq zarba bilan hisobni ochdi va mehmonlarni oldinga olib chiqdi.
Bu gol Ukraina jamoasining rejasini buzdi va ularni bosim ostida qoldirdi. Ikkinchi bo‘limda ham Shvetsiya ustunlikni saqlab qoldi.
51-daqiqada Gekeresh o‘zining ikkinchi golini urib, jamoasining ustunligini mustahkamladi. 72-daqiqada esa penaltidan foydalangan holda xet-trikni amalga oshirdi va o‘yinning yakuniy taqdirini belgilab qo‘ydi.
Ukraina jamoasi so‘nggi daqiqalarda faollashdi. 90-daqiqada Ponomarenko tomonidan kiritilgan gol hisobni qisqartirdi, ammo bu kambek uchun yetarli bo‘lmadi.
Mutaxassislarning fikricha, Shvetsiya jamoasi butun o‘yinda intizomli va samarali o‘ynadi. Ukraina esa imkoniyatlardan to‘liq foydalana olmadi va himoyada xatolarga yo‘l qo‘ydi.
Shunday qilib, Shvetsiya milliy jamoasi ishonchli g‘alaba qozonib, pley-off finaliga yo‘l oldi. Ular 31 mart kuni o‘z maydonida Polshaga qarshi hal qiluvchi o‘yinda Jahon chempionatiga yo‘llanma uchun kurash olib boradi.

Борьба за путевки на Чемпионат мира 2026 года в Европе набирает обороты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Завершились полуфинальные матчи плей-офф отборочного турнира, и некоторые команды вышли в финал. Другие же вынуждены готовиться к следующим соревнованиям.
Один из этих матчей прошел между национальными сборными Украины и Швеции. Хозяева поля хотели одержать победу перед своими болельщиками, но в итоге потерпели поражение.
Встреча началась очень быстро. На 6-й минуте после начала игры Хекереш точным ударом открыл счет и вывел гостей вперед.
Этот гол нарушил планы сборной Украины и поставил ее под давление. Во втором тайме Швеция также сохранила преимущество.
На 51-й минуте Хекереш забил свой второй гол, укрепив преимущество своей команды. А на 72-й минуте он реализовал пенальти, оформил хет-трик и определил окончательную судьбу матча.
Сборная Украины активизировалась в последние минуты игры. Гол, забитый Пономаренко на 90-й минуте, сократил отставание, но этого оказалось недостаточно для камбэка.
По мнению специалистов, сборная Швеции играла дисциплинированно и эффективно на протяжении всего матча. Украина же не смогла полностью реализовать свои возможности и допустила ошибки в обороне.
Таким образом, национальная сборная Швеции уверенно одержала победу и вышла в финал плей-офф. 31 марта на своем поле они проведут решающий матч против Польши в борьбе за путевку на Чемпионат мира.