O‘zbekiston respublikasi sport sohasini rivojlantirish va uning moliyaviy asoslarini mustahkamlash yo‘lida yangi va jiddiy qadrlarni tashladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentimizning 2026 yil 24 mart sanasida imzolangan qarori sport tizimiga zamonaviy moliyaviy mexanizmlarni tatbiq etish va xususiy tadbirkorlarni faol jalb qilishga qaratilgan keng ko‘lamli chora-tadbirlarni belgilab berdi. Bu yangiliklar sport sohasiga bo‘lgan investitsiyalarni sezilarli darajada oshirish, davlat va jamoat tashkilotlari o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish hamda umumiy samaradorlikni yuksaltirishga xizmat qiladi.
Qabul qilingan hujjatda Sport vazirligi tuzilmasida maxsus jamg‘arma faoliyatini boshlash ko‘zda tutilgan. Ushbu jamg‘arma orqali sportga oid yangi va innovatsion loyihalar moliyalashtiriladi, shuningdek ular amaliyotda to‘liq qo‘llab-quvvatlanadi.
Bundan tashqari, kelasi yilning 1 apreldan boshlab sport federatsiyalari va uyushmalarining yillik xarajatlarining kamida yarmi emas, balki kamida yigirma foiz miqdoridagi mablag‘ni homiylik yo‘li bilan taqdim etgan tadbirkorlar ushbu tashkilotlarning boshqaruv organlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri jalb etiladi. Professional futbol klublarining faoliyatida ham jiddiy o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda.
Agar tadbirkor yoki bir guruh tadbirkorlar klubning yillik xarajatlarining kamida yigirma foizini homiylik mablag‘i sifatida ta’minlasa, ular klubni ishonchli boshqaruvga olish huquqiga ega bo‘ladilar. Bu esa klublarning moliyaviy barqarorligini ta’minlash va ularni samarali boshqarish imkoniyatini yaratadi.
Shu bilan birga, 2026 yilning 1 apreldan 2029 yilgacha bo‘lgan davrda Superliga va Proligada o‘ynaydigan futbolchilar daromad soligi va ijtimoiy soliq stavkalari bo‘yicha yengillikka erishadilar. Ushbu imtiyozlar xususiy sektorni yanada faol jalb qilish, investitsiya oqimlarini kengaytirish va futbol klublarining raqobatbardoshligini mustahkamlashga yordam beradi.
Yangi moliyalashtirish va homiylik tizimi sport sohasini jahon standartlariga mos ravishda rivojlantirishdagi muhim qadam bo‘lib, bu ham muxlislar, ham investorlar uchun katta imkoniyatlar ochmoqda. Manba: one.uz

Постановление президента привлечет частных предпринимателей к развитию спорта
Республика Узбекистан сделала новый и серьезный шаг на пути развития сферы спорта и укрепления ее финансовой базы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Постановление Президента, подписанное 24 марта 2026 года, определило комплекс мер по внедрению современных финансовых механизмов в спортивную систему и активному привлечению частных предпринимателей. Эти нововведения способствуют значительному увеличению инвестиций в спорт, углублению сотрудничества между государством и общественными организациями, а также повышению общей эффективности.
Принятым документом предусмотрено создание специального фонда в структуре Министерства спорта. Через этот фонд будут финансироваться новые и инновационные спортивные проекты, а также обеспечиваться их полная поддержка на практике.
Кроме того, начиная с 1 апреля следующего года предприниматели, предоставившие средства в размере не менее двадцати процентов годовых расходов спортивных федераций и союзов путем спонсорства, будут напрямую привлекаться к органам управления этих организаций. Серьезные изменения также происходят в деятельности профессиональных футбольных клубов.
Если предприниматель или группа предпринимателей обеспечит финансирование в размере не менее двадцати процентов годовых расходов клуба в качестве спонсорских средств, они получат право на доверительное управление клубом. Это создаст условия для обеспечения финансовой стабильности клубов и их эффективного управления.
Вместе с тем, в период с 1 апреля 2026 года по 2029 год футболисты, выступающие в Суперлиге и Пролиге, получат льготы по ставкам подоходного налога и социального налога. Эти преференции помогут активнее привлекать частный сектор, расширить инвестиционные потоки и укрепить конкурентоспособность футбольных клубов.
Новая система финансирования и спонсорства является важным шагом в развитии спортивной отрасли в соответствии с мировыми стандартами, открывая большие возможности как для болельщиков, так и для инвесторов. Источник: one.uz