Yamayka Yangi Kaledoniyanib maglub etib finalga yo‘llanma oldi
Meksika hududida bo‘lib o‘tayotgan 2026 yilgi Jahon chempionati saralash bosqichi doirasida qit’alararo pley-off uchrashuvlari markazlashtirilgan holda tashkil etilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Aynan shu jarayonda Yangi Kaledoniya va Yamayka milliy terma jamoalari o‘rtasidagi yarimfinal bahsi katta qiziqish va keskin kurash bilan o‘tdi. 26 mart kuni Sapopan shahridagi stadionda KONKAKAF mintaqasi vakili Yamayka jamoasi raqibini minimal hisobda mag‘lub etib, finalga yo‘llanma oldi.
O‘yinning yagona va hal qiluvchi goli birinchi bo‘limning o‘n sakkizinchi daqiqasida Kadamarteri tomonidan kiritildi. Ushbu gol Yamayka futbolchilariga g‘alaba sari birinchi qadam bo‘ldi.
Endi Yamayka terma jamoasi 31 mart kuni Kongo Demokratik Respublikasiga qarshi pley-off finalida Jahon chempionatiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri yo‘llanma uchun kurash olib boradi. Agar jamoa finalda ham g‘alaba qozonsa, ular jahon maydonchasida O‘zbekiston, Portugaliya va Kolumbiya terma jamoalari bilan bir guruhda bahs olish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Bu natija Yamayka muxlislari uchun katta shodlik manbai bo‘lib, terma jamoa tarixida muhim burilish nuqtasi hisoblanadi. Chunki Jahon chempionatiga birinchi marta yo‘llanma olmoq ularning uzoq yillik orzusi va sportdagi jiddiy yutuqidir.
Uchrashuv natijasi va kelajakdagi imkoniyatlar haqida batafsil ma’lumot One.uz saytida e’lon qilingan bo‘lib, sport muxlislari uchun qiziqarli yangilikdir. Yamayka futbolchilari o‘zlarining kuchli o‘yin ko‘rsatib, qiyin raqiblarni bosishda muvaffaqiyatli bo‘lishdi va endi ularning asosiy maqsadi yakuniy g‘alabaga erishishdir.

В рамках отборочного этапа чемпионата мира 2026 года, который проходит на территории Мексики, межконтинентальные плей-офф матчи организуются централизованно. Об этом сообщает Zamin.uz.
Именно в ходе этого процесса полуфинальный матч между национальными сборными Новой Каледонии и Ямайки прошел с большим интересом и острой борьбой. 26 марта на стадионе в городе Сапопан команда Ямайки, представляющая регион КОНКАКАФ, минимальным счетом одолела соперника и получила путевку в финал.
Единственный и решающий гол был забит на восемнадцатой минуте первого тайма Кадамарти. Этот гол стал первым шагом футболистов Ямайки к победе.
Теперь сборная Ямайки 31 марта в финале плей-офф против Демократической Республики Конго будет бороться за прямую путевку на чемпионат мира. Если команда одержит победу и в финале, она получит возможность сыграть в одной группе со сборными Узбекистана, Португалии и Колумбии на мировой арене.
Этот результат стал источником большой радости для болельщиков Ямайки и считается важной вехой в истории национальной команды. Ведь получение путевки на чемпионат мира впервые является их давней мечтой и серьезным спортивным достижением.
Подробная информация о результате матча и будущих возможностях опубликована на сайте One.uz, что представляет собой интересную новость для спортивных болельщиков. Футболисты Ямайки продемонстрировали сильную игру, успешно справившись с трудными соперниками, и теперь их главная цель — добиться окончательной победы.