Uning ta’kidlashicha, aholisi atigi o‘n millionga yaqin bo‘lgan kichik davlat, futbol olamida haqiqiy maktabga aylangan. Martinesning so‘zlariga ko‘ra, portugaliyalik futbolchilarning muvaffaqiyatga erishishdagi asosiy kaliti ularning ochiq fikrliligi va yangi tillarni o‘rganishga bo‘lgan intilishi hisoblanadi.
Bu yigitlar yurt chegarasidan chiqib, Yevropaning eng kuchli klublarida raqobat muhitini tanlab, o‘z mahoratini yanada oshirishga harakat qiladilar. Aynan shunday qiyin sharoitlarda o‘zini sinovdan o‘tkazish ularni kuchliroq qiladi va yuqori darajadagi o‘yinlar uchun tayyorlaydi.
Murabbiy shuningdek, Portugaliyaning yoshlar tayyorlash tizimining kuchiga alohida e’tibor qaratdi. Uning aytishicha, mavjud bo‘lgan zamonaviy model 15 dan 23 yoshgacha bo‘lgan har bir pozitsiya uchun sakkiztagacha futbolchini yetishtira oladi va ularning barchasi bir xil yuqori metodika asosida o‘rgatiladi.
Ana shunday izchillik va tartib yoshlar futbolidan kattalar terma jamoasigacha bo‘lgan yo‘lning muvaffaqiyatiga katta hissa qo‘shmoqda. Roberto Martines Pedro Neto, Vitinya, Joao Neves va Renato Veyga kabi yosh iste’dodlarni o‘z jamoasiga kelganidan beri asosiy tarkibning ajralmas qismiga aylangan futbolchilar sifatida alohida ta’kidlab o‘tdi.
U bunday tez taraqqiyotni aniq rivojlanish modeli deb atadi. Hozirda Portugaliya terma jamoasi Jahon chempionatiga tayyorgarlikni davom ettirmoqda va yaqin vaqtda Meksika terma jamoasi bilan o‘rtoqlik uchrashuvini o‘tkazadi.

По сообщению издания The Guardian, главный тренер сборной Португалии Роберто Мартинес высоко оценил футбольную систему страны и назвал её одной из самых сильных моделей развития в мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, небольшое государство с населением около десяти миллионов превратилось в настоящий футбольный учебник. Как отметил Мартинес, ключ к успеху португальских футболистов заключается в их открытости и стремлении изучать новые языки.
Эти молодые люди покидают пределы своей страны, выбирают конкурентную среду в самых сильных клубах Европы и стремятся ещё больше совершенствовать своё мастерство. Именно испытание себя в таких сложных условиях делает их сильнее и готовит к играм высокого уровня.
Тренер также особо отметил силу системы подготовки молодёжи в Португалии. По его словам, существующая современная модель позволяет воспитывать до восьми футболистов на каждую позицию в возрасте от 15 до 23 лет, и все они обучаются по единой высококачественной методике.
Именно такая последовательность и дисциплина вносят большой вклад в успех пути от молодёжного футбола до взрослой сборной. Роберто Мартинес особо выделил таких молодых талантов, как Педро Нету, Витинья, Жоао Невеш и Ренату Вейга, которые с момента прихода в его команду стали неотъемлемой частью основного состава.
Он назвал такой быстрый прогресс чёткой моделью развития. В настоящее время сборная Португалии продолжает подготовку к чемпионату мира и в ближайшее время проведёт товарищеский матч со сборной Мексики.