NYT jurnalisti O‘zbekiston futboli haqida chuqur fikr yuritdi
O‘zbekiston futboli so‘nggi yillarda nafaqat mahalliy, balki xorijiy ommaviy axborot vositalarining ham e’tibor markazida qolmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu borada The New York Times gazetasining taniqli sport jurnalisti Tim Spirsning diqqatga sazovor murojaati alohida o‘rin tutadi. U milliy futbolimizning madaniyatimizdagi mavqei, ligamiz rivoji va Abduqodir Husanov kabi yosh iste’dodlarimiz haqida chuqur savollar bilan shu saytimizga murojaat qilgan.
Jurnalist o‘z xabarida O‘zbekiston madaniyatida futboldan tashqari qanday sport turlarining mashhurligini, aholining mahalliy ligaga yoki xorijiy klublarga qanday e’tibor berishini so‘ragan. Shuningdek, milliy terma jamoamizning ilk bor jahon chempionatiga yo‘llanma olgani xalq orasida qanchalik katta hayajon va g‘ururlanish uyg‘otganini bilmoqchi bo‘lgan.
U jamoadoshlarimizni tomosha qilishda odamlar alohida yashayotgan joylarda birlasha oladimi, deya qiziqishni bildirdi. Savollari orqali u O‘zbekistonda eng ko‘p o‘qiladigan futbol xabarlari qanday bo‘lishini va Husanov singari yoshlar haqida nimalar yozilayotganini ham bilishni istagan.
Jahon chempionatiga yo‘llanma olish bu shunchaki sport yutuqi emas, balki butun millat uchun katta ruhiy quvvat manbai bo‘ldi. Bu hodisa futboldan tashqari ham milliy birlik ramziga aylandi va yurtimizda sportning ahamiyatini yanada oshirdi.
Xalqaro miqyosda O‘zbekiston futboli haqidagi fikrlar shu kabi taniqli mutaxassislarning qiziqishi orqali yanada ochib borilmoqda. Manba: One.uz

Журналист NYT глубоко поразмышлял об узбекском футболе
Узбекский футбол в последние годы находится не только в центре внимания местных, но и зарубежных средств массовой информации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особое место в этом вопросе занимает примечательное обращение известного спортивного журналиста газеты The New York Times Тима Спирса. Он обратился к нашему сайту с глубокими вопросами о месте нашего национального футбола в нашей культуре, развитии нашей лиги и молодых талантах, таких как Абдукодир Хусанов.
В своем репортаже журналист спросил, какие виды спорта популярны в узбекской культуре помимо футбола, и на что население обращает больше внимания: на местную лигу или зарубежные клубы. Кроме того, он хотел узнать, насколько большим волнением и гордостью в народе было отмечено первое получение нашей национальной сборной путевки на чемпионат мира.
Он выразил интерес к тому, могут ли люди в разных местах проживания объединиться при просмотре матчей наших соотечественников. Через свои вопросы он также хотел узнать, какие футбольные новости являются самыми читаемыми в Узбекистане и что пишут о молодых игроках вроде Хусанова.
Получение путевки на чемпионат мира стало не просто спортивным достижением, но и мощным источником духовной силы для всей нации. Это событие стало символом национального единства за пределами футбола и еще больше повысило значимость спорта в нашей стране.
Мнения об узбекском футболе на международном уровне все больше раскрываются благодаря интересу таких известных экспертов. Источник: One.uz