2026 yilgi FIDE qo‘shimcha turniri ochilish marosimi Kipr orolining chiroyli shaharlaridan birida buyuk an’ana va katta tantanalar bilan o‘tkazildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim tadbirga erkaklar va ayollar o‘rtasidagi jahon miqyosidagi shaxmatchilar, turnir rasmiylari, mehmonlar hamda sport muxlislari katta qiziqish bilan tashrif buyurdi. Marosim dasturi nafaqat rasmiylik, balki madaniy va sun’iy ko‘rinishda bo‘yab berilgan musiqiy chiqishlar, ajoyib nutqlar va xalqning boy merosini aks ettiruvchi dasturlar bilan boyitilgan edi.
Bu tadbirni o‘ziga xos va xotirjam muhitda o‘tkazishga imkon berdi. Hatto yomg‘irli ob-havo ham ishtirokchilar kayfiyatiga salbiy ta’sir qila olmadi, aksincha, muxlislar va shaxmatchilar yuqori ruhda bo‘lib, tadbirdan to‘liq bahramand bo‘lishdi.
Shuningdek, shaxmatchilar va mehmonlar uchun maxsus tanishuv uchrashuvlari tashkil etilib, bu ishtirokchilar o‘rtasida samarali aloqa va do‘stona munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qildi. Kechqurungi rasmiy qismida turli davlatlardan kelgan hukumat va shaxmat tashkilotlari vakillari ishtirok etib, turnirni muvaffaqiyatli tashkil qilishda hissa qo‘shgan barcha xodimlarga minnatdorchilik bildirdilar.
Xususan, FIDE prezidenti Arkadiy Vorkovich o‘z nutqida ushbu marosimning ahamiyati va shaxmat sportini global darajada rivojlantirishdagi o‘rniga alohida e’tibor qaratdi. Shaxmatchilar sahnaga chaqirilganda muxlislar bilan qiziqarli savol-javoblar o‘tkazildi.
Ayniqsa, Mattias Blyubaum va Vey Ining bergan javoblari tomoshabinlar olqishiga sazovor bo‘lib, muxlislar uchun unutilmas xotiralarni yaratdi. Marosimni yopish paytida Tomai Apergining musiqiy chiqishi tadbirga yana-da fayz qo‘shdi va barcha ishtirokchilarga ma’naviy halovat baxsh etdi.
Endi e’tibor 29 mart kuni start oladigan asosiy o‘yinlarga qaratilgan bo‘lib, ushbu turnirda navbatdagi Jahon chempioniga da’vogarlar aniqlanadi. Bu bahslar nafaqat shaxmat olami, balki butun sport muxlislari uchun katta qiziqish uyg‘otmoqda va kelajakda tarixga kirib ketadigan voqealar bo‘ladi.

Торжественное открытие шахматного турнира 2026 года на Кипре
Церемония открытия дополнительного турнира ФИДЕ 2026 года прошла в одном из красивейших городов острова Кипр с великой традицией и большим размахом. Об этом сообщает Zamin.uz.
На это важное мероприятие с большим интересом прибыли мировые шахматисты мужского и женского пола, официальные лица турнира, гости и спортивные болельщики. Программа церемонии была насыщена не только официальными мероприятиями, но и культурными выступлениями с искусно оформленной музыкой, прекрасными речами и программами, отражающими богатое наследие народа.
Это позволило провести мероприятие в уникальной и спокойной атмосфере. Даже дождливая погода не смогла негативно повлиять на настроение участников; напротив, болельщики и шахматисты находились в приподнятом настроении и в полной мере насладились мероприятием.
Также для шахматистов и гостей были организованы специальные встречи-знакомства, что способствовало укреплению эффективного общения и дружеских отношений между участниками. В вечерней официальной части приняли участие представители правительств и шахматных организаций из различных стран, которые выразили благодарность всем сотрудникам, внесшим вклад в успешную организацию турнира.
В частности, президент ФИДЕ Аркадий Ворович в своей речи особо подчеркнул значение этой церемонии и роль развития шахматного спорта на глобальном уровне. Когда шахматисты были приглашены на сцену, с болельщиками состоялись интересные вопросы и ответы.
Особенно ответы Маттиаса Блюбаума и Вэй Инина заслужили аплодисменты зрителей, создав незабываемые воспоминания для болельщиков. Музыкальное выступление Томая Аперги во время закрытия церемонии добавило мероприятию еще больше вдохновения и принесло духовное умиротворение всем участникам.
Теперь внимание сосредоточено на основных играх, которые начнутся 29 марта, в ходе которых будут определены претенденты на титул следующего чемпиона мира. Эти соревнования вызывают большой интерес не только для шахматного сообщества, но и для всех спортивных болельщиков и станут событиями, вошедшими в историю.