Eron milliy futbol jamoasi Turkiyaning Belek shahrida Nigeriya terma jamoasi bilan o‘tkazilgan do‘stona uchrashuv oldidan dilbar va xotira aksiyasini amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Futbolchilar maydonga chiqishda binafsha va och qizil rangdagi ryukzaklarni ko‘tarib chiqishdi va milliy madhiya o‘qilayotgan paytda ularni baland tutib turishdi. Ushbu ramziy harakat orqali Eron sportchilari 28 fevral kuni Minob shahridagi Shajarayi Toyyiba qizlar maktabiga tushgan raketa zarbasida halok bo‘lgan 170 dan ortiq insonni, asosan o‘quvchilarni xotirlashdi.
Bu e’tirof faqat qurbonlarni eslash bilan cheklanib qolmadi, balki ularning g‘amgin oila a’zolariga ham chuqur hamdardlik bildirishni maqsad qildi. Eron futbol federatsiyasi vitse-prezidenti Muhammad Nabi ta’kidlaganidek, ushbu tadbirning g‘oyasi futbolchilar o‘zi tomonidan paydo bo‘lib, ularning asosiy niyati jamiyatdagi insonparvarlik va hurmatni namoyon etish edi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, AQSH harbiylari maktabga eskirgan razvedka ma’lumotlari asosida xatolik tufayli zarba yo‘llagan. Hozircha AQSH bu voqeani rasman tan olmagani bilan birga, holat yuzasidan tekshiruv olib borilayotganini e’lon qilish bilan cheklanmoqda.
Eron futbolchilarining shu kabi harakati sport maydonchasidan tashqarida ham jamiyat uchun katta ahamiyat kasb etib, inson qadrini va xotirani e’zozlashning yorqin namunasi sifatida baholanmoqda. Ushbu tadbir orqali sportchilar millatga qiyinchilik va dard paytida bir bo‘lib turganliklarini yana bir bor ko‘rsatib berdilar.

Национальная сборная Ирана по футболу провела акцию памяти и скорби перед товарищеским матчем со сборной Нигерии в турецком городе Белек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Выходя на поле, футболисты несли рюкзаки фиолетового и светло-красного цветов и держали их высоко во время исполнения национального гимна. С помощью этого символического жеста иранские спортсмены почтили память более 170 человек, в основном учениц, погибших при ракетном ударе по школе для девочек «Шахараи Тояйба» в городе Миноб 28 февраля.
Эта дань уважения не ограничилась лишь поминовением жертв, но также стала выражением глубокого сочувствия их скорбящим родственникам. Как отметил вице-президент Иранской футбольной федерации Мухаммад Наби, идея этого мероприятия возникла непосредственно у футболистов, и их главной целью было продемонстрировать человечность и уважение в обществе.
По имеющимся данным, американские военные нанесли удар по школе из-за ошибки, основанной на устаревших разведданных. Пока США официально не признали этот инцидент, ограничившись объявлением о проведении расследования по данному факту.
Подобные действия иранских футболистов приобретают большое значение не только на спортивном поле, но и для всего общества, оцениваясь как яркий пример уважения к человеческой жизни и памяти. Благодаря этому мероприятию спортсмены вновь продемонстрировали, что они едины с нацией в трудные и скорбные времена.