Ispaniya futbolidagi asrlar davomida shakllangan va butun dunyo futbolchilari tomonidan kuzatiladigan abadiy raqobat yana bir bor o‘zining yangi va keskin sahifasini ochdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Barselona klubi raisi Joan Laporta so‘nggi o‘yinlardagi vaziyatga befarq qolib, hakamlar hay’ati faoliyati haqida juda keskin fikr bildirdi. Uning ta’kidlashicha, iltifotli qarorlar ko‘p hollarda Madridning Real klubi manfaatlarini himoya qilishga xizmat qilib kelmoqda.
Laporta so‘zlariga ko‘ra, Barselona o‘yinchilari raqib jamoalarga qaraganda doimo bir qadam oldinda o‘ynashga va kuchliroq bo‘lishga majbur, chunki ular hakamlar tomonidan kerakli darajada qo‘llab-quvvatlanmayapti. U bu holatni ochiqchasiga noxolislik deb baholaydi va ayrim hal qiluvchi qarorlar muntazam ravishda Real foydasiga chiqarilayotganini ta’kidlab o‘tdi.
Bunday bayonotlar Ispaniya chempionatidagi kurash eng keskin va qizg‘in pallasiga kirgan bir paytda yangradi. Hozirda La Liga turnirining yettinsi yigirma to‘qqizinchi turidan keyin kataloniyaliklar yettix o‘n uchta ochko bilan jadvalda birinchi o‘rinni egallab turibdi.
Ularning eng yaqin ta’qibchisi esa olti to‘qqizta ochko bilan ikkinchi qatorni band etgan. Kelgusi tur o‘yinlari esa yana bir bor kutilmagan voqealar va qiziqarli holatlarga boy bo‘lishiga umid bor.
Barselona o‘z uy maydonida Atletiko jamoasiga qarshi bahs yuritarkan, Real esa Malyorka bilan kuch sinashadi. Ushbu uchrashuvlar chempionlik poygasida hal qiluvchi ahamiyat kasb etishi mumkinligi aniq.
Shubhasiz, Laportaning bu ochiq bayonoti futbol jamoatchiligida katta muhokamalarga sabab bo‘ladi. Endi e’tibor nafaqat maydonda kechayotgan o‘yin jarayoniga, balki hakamlarning har bir qaroriga ham qaratilmoqda.
Chunki mavsumning eng hal qiluvchi pallasida har bir xato yoki to‘g‘ri qaror chempionlik taqdiriga bevosita ta’sir o‘tkazishi mumkin. Manba: One.uz

Лапорта обвинил судей в вынесении решений в пользу Реала
Вечное соперничество, сформировавшееся в испанском футболе на протяжении веков и наблюдаемое футболистами по всему миру, снова открыло свою новую и острую главу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент клуба «Барселона» Жоан Лапорта, не оставаясь в стороне от ситуации последних матчей, выразил очень резкое мнение о работе судейской бригады. По его словам, благосклонные решения во многих случаях служат защите интересов мадридского клуба «Реал».
По словам Лапорты, игроки «Барселоны» вынуждены всегда играть на шаг впереди соперников и быть сильнее, так как они не получают необходимой поддержки от судей. Он открыто оценивает это положение как предвзятость и подчеркнул, что некоторые решающие решения регулярно выносятся в пользу «Реала».
Такие заявления прозвучали в тот момент, когда борьба в испанском чемпионате перешла в самую острую и напряженную фазу. На данный момент после седьмого двадцать девятого тура турнира Ла Лиги каталонцы занимают первое место в таблице с семью тринадцатью очками.
Их ближайший преследователь занимает вторую строчку с шестью девятью очками. Есть надежда, что матчи следующего тура снова будут полны неожиданных событий и интересных моментов.
«Барселона» проведет матч на своем поле против команды «Атлетико», а «Реал» сойдется в борьбе с «Мальоркой». Эти встречи, несомненно, могут иметь решающее значение в гонке за чемпионство.
Безусловно, это открытое заявление Лапорты вызовет большие обсуждения в футбольном сообществе. Теперь внимание направлено не только на ход игры на поле, но и на каждое решение судей.
Потому что в самом решающем этапе сезона каждая ошибка или верное решение могут напрямую повлиять на судьбу чемпионства. Источник: One.uz