Tottenxem De Zerbi bilan birinchi marta suhbat o‘tkazdi
Jurnalist Ben Jacobsning so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, Londonlik Tottenham klubi Igor Tudor ketganidan so‘ng yangi bosh murabbiy izlash jarayonini faollashtirgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Klub rahbariyati hozirda sobiq Bayton va Marsel jamoalarini boshqargan italyan mutaxassisi Roberto De Zerbi bilan birinchi marta aloqa o‘rnatgan. Ushbu suhbatlarda De Zerbidan Londonliklarni qaytadan boshqarishga tayyorligi so‘ralgan bo‘lsa-da, u darhol javob bermaslikni maqsad qilgan.
Italiyalik murabbiy kelgusi mavsum oldidan qaror qabul qilish uchun yozgacha vaqt talab qilayotganini bildirgan. Shunga qaramay, u Angliya Premyer-ligasida faoliyatini davom ettirishga qiziqishi saqlanib qolgan.
Bu esa yil oxirigacha klublar orasidagi muzokaralar qayta tiklansa, Tottenhamning De Zerbi uchun eng asosiy variantlardan biri bo‘lib qolishini anglatadi. Shu bilan birga, Ben Jacobsning xabariga ko‘ra, Tottenham faqatgina De Zerbi bilan cheklanib qolmaydi.
Klub boshqa bir qancha tan olingan mutaxassislarni ham ko‘rib chiqmoqda. Ro‘yxatga Sean Dyche, Adi Hutter, Ferentsvaros vakili Robbi Keyn, sobiq Brentford murabbiyi Kris Xatton va mashhur Gerri Redknepp kabi nomzodlar kirgan.
Klub rahbariyati faqat bosh murabbiy tanlash bilan cheklanmay, shuningdek, murabbiylar shtabiga jamoa tarixi va muammolari bilan chuqur tanish insonni jalb qilish g‘oyasini ham muhokama qilmoqda. Bu qaror jamoa ichidagi mustahkam aloqalarni tiklashga xizmat qilishi kutilmoqda.
Hozirgi kunda Tottenham ustida bosim kuchayib ketgan holatda. Jamoa Angliya chempionati jadvalida yettinchi o‘ringa nisbatan yuqoriroqda emas, balki o‘ttiz ochko bilan yettinchi o‘ringa yaqinlashgan holda, aniqroq qilib aytganda o‘ndan bir o‘rinda joylashgan.
Bu holat klub uchun mavsumni barqarorlashtirish va kelajakda to‘g‘ri tanlov qilish imkonini berishi bilan birga, xatoga yo‘l qo‘yishga deyarli imkoniyat qoldirmaydi. Har bir qaror juda ehtiyotkorlik bilan o‘ylab chiqilishi shart.

Тоттенхэм впервые провел переговоры с Де Zerби
По последним данным журналиста Бена Джейкобса, лондонский клуб «Тоттенхэм» активизировал поиск нового главного тренера после ухода Игора Тудора. Об этом сообщает Zamin.uz.
Руководство клуба уже впервые связалось с итальянским специалистом Роберто Де Zerби, ранее возглавлявшим «Байтун» и «Марсель». В ходе этих разговоров Де Zerби спросили о готовности вернуться к управлению лондонцами, однако он решил не давать немедленного ответа.
Итальянский тренер заявил, что ему нужно время до лета для принятия решения перед следующим сезоном. Тем не менее его интерес к продолжению карьеры в английской Премьер-лиге сохраняется.
Это означает, что если к концу года переговоры между клубами возобновятся, «Тоттенхэм» останется одним из основных вариантов для Де Zerби. При этом, согласно сообщению Бена Джейкобса, «Тоттенхэм» не ограничивается только Де Zerби.
Клуб рассматривает и других признанных специалистов. В список кандидатов вошли Шон Дайч, Ади Хюттер, представитель «Ференцвароша» Робби Кейн, бывший тренер «Брентфорда» Крис Хаттон и известный Гарри Редкнапп.
Руководство клуба не ограничивается лишь выбором главного тренера, но также обсуждает идею привлечения человека, глубоко знакомого с историей и проблемами команды, в тренерский штаб. Ожидается, что это решение поможет восстановить прочные связи внутри коллектива.
В настоящее время давление на «Тоттенхэм» усилилось. Команда находится не выше седьмого места в турнирной таблице чемпионата Англии, а с 30 очками приближается к седьмому месту, точнее говоря, занимает одиннадцатое место.
Эта ситуация дает клубу возможность стабилизировать сезон и сделать правильный выбор в будущем, но практически не оставляет шанса на ошибку. Каждое решение должно быть тщательно обдумано.