Birlashgan Boks Tashkiloti prezidenti Dana Uayt hozirgi kunda sport olamida eng ko‘p muhokama qilinayotgan mavzu bo‘lgan Islom Maxachev va Konor Makgregor o‘rtasidagi yozgi jang haqida aniq ma’lumot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turli mish-mishlar va taxminlar orasida oydinlik yaratish uchun Uayt o‘z pozitsiyasini ochib berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Maxachevning bosh murabbiyi Ali Abdul-Aziz iyul oyida jang o‘tkazishni taklif qilgan bo‘lsa-da, eng asosiy vazifa bu jangning avgust oyiga qadar tayyorlanishini ta’minlashdir.
Hozirgi kunda Islom haqiqatan ham avgustda ringga qaytish imkoniyatiga ega bo‘lib, bu jangning amalga oshishi uchun ijobiy ko‘rinish mavjud. Dana Uayt Konor Makgregorning iyul oyida jang qilishi mumkinligini tan olgan, ammo hozircha ikki tomon o‘rtasida qat’iy kelishuv mavjud emasligini ta’kidlagan.
Uaytning fikricha, bu jangni tashkil etishda to‘liq ishonch bor va ikkala sportchi ham o‘zaro kelishuvga erisha oladi. Shu bilan birga, avvalroq Maxachevning qo‘lidan jarohat olgani va shu sababli hozircha jangda qatnasha olmasligi haqida ma’lumotlar tarqalgan edi.
Bu jarohat sportchining tayyorgarlik jarayoniga ayrim qiyinchiliklar keltirgan bo‘lsa-da, uzoq vaqt davomida ringdan uzilib ketmaydi. Konor Makgregor esa 2021 yil iyul oyida Dastin Porye bilan bo‘lgan jangda mag‘lub bo‘lgandan beri ringga qaytmagan edi.
Ushbu jangda Konorning oyoq suyi singishi sababli texnik nokautga uchragan va shundan beri yangi janglar rejasini ishlab chiqmoqda. Hozirgi kunda ikkala yirik chempionning qaytishi UFC muxlislari orasida katta intizorni vujudga keltirmoqda.
Jang ehtimoli va tayyorgarlik jarayonlari haqida hozircha rasmiy ma’lumotlar yetarli bo‘lmasa-da, bu muhokamalar sport jamiyatida katta qiziqish uyg‘otmoqda. Manba: One.uz

Дана Уайт рассказал о бое Макгрегора с Махачевым
Президент Объединённой боксёрской организации Дана Уайт дал чёткую информацию о летнем бою между Исламом Махачевым и Конором Макгрегором, который в настоящее время является самой обсуждаемой темой в спортивном мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
Чтобы прояснить ситуацию среди различных слухов и предположений, Уайт раскрыл свою позицию. По его словам, главный тренер Махачева Али Абдул-Азиз предложил провести бой в июле, однако главной задачей является обеспечение подготовки к бою до августа.
В настоящее время у Ислама действительно есть возможность вернуться на ринг в августе, и есть положительные перспективы для проведения этого боя. Дана Уайт признал, что Конор Макгрегор может провести бой в июле, но пока нет твёрдого соглашения между сторонами.
По мнению Уайта, есть полная уверенность в организации этого боя, и оба спортсмена смогут достичь взаимопонимания. В то же время ранее распространялась информация о том, что Махачев получил травму руки и поэтому пока не может участвовать в бою.
Хотя эта травма создала некоторые трудности в подготовке спортсмена, он не будет долго отсутствовать на ринге. Конор Макгрегор не выходил на ринг с июля 2021 года, когда проиграл бой Дастину Порье.
В этом бою Конор получил технический нокаут из-за перелома ноги и с тех пор разрабатывает планы на новые бои. В настоящее время возвращение обоих крупных чемпионов вызывает большой интерес среди фанатов UFC.
Хотя официальной информации о вероятности боя и процессе подготовки пока недостаточно, эти обсуждения вызывают большой интерес в спортивном сообществе. Источник: One.uz