Pep Gvardiola ketganda uning o‘rniga Vensan Kompani kelishi mumkin
Manchester Siti klubi joriy mavsum yakunlanganidan so‘ng bosh murabbiy Pep Gvardiolaning jamoadagi kelajagi haqida qiziqishlar ortib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ispaniyalik mutaxassisning hozirgi shartnomasi 2027 yil yozigacha amal qiladi, biroq so‘nggi xabarlarga ko‘ra uning klubdagi faoliyati to‘liq hal qilinmagan holatda. Agar Gvardiola ishdan ketishga qaror qilsa, uning o‘rniga eng ehtimoliy nomzod sifatida Vensan Kompani ko‘rib chiqilmoqda.
Sky Sport telekanalining ma’lumotlariga asoslanib, klub rahbariyati hozirda Bavarida muvaffaqiyatli ishlayotgan belgiyalik murabbiyning shaxsini jiddiy tarzda baholamoqda. Kompani Myunxen jamoasida kuchli taassurot qoldirdi va uning u yerdagi professional taraqqiyoti sobiq futbolchilik klubi e’tiborini tortgani aytilmoqda.
Bavariga yaqin manbalar bu qiziqishdan xabardor, lekin Kompani yaqin kelajakda ketishi ehtimoliga hali ishonmayapti. U yaqinda Germaniya klubi bilan shartnomasini 2029 yil o‘rtalarigacha uzaytirdi va sport rahbarlari Maks Eberl hamda Kristof Froynd bilan juda yaxshi munosabatda ekanligi ma’lum.
Vensan Kompani Manchester Siti uchun mutlaqo begona odam emas. U klub safida futbolchi sifatida ko‘p yillar o‘tkazgan va keyinchalik Pep Gvardiolaning murabbiylar shtabida ham boy tajriba orttirgan.
Agar Premyer-liga chempionlari murabbiylar chizig‘ida yangi davrni rejalashtirishga majbur bo‘lsa, aynan shu tarixiy bog‘lanish uni eng jozibavor variantga aylantirishi mumkin. U klub madaniyatini chuqur tushunadi va jamoa o‘yin uslubi bilan yaqindan tanish bo‘lgani uchun qisqa vaqt ichida natija ko‘rsatish imkoniyati yuqori.

После завершения текущего сезона растет интерес к будущему главного тренера «Манчестер Сити» Пепа Гвардиолы в команде. Об этом сообщает Zamin.uz.
Действующий контракт испанского специалиста рассчитан до лета 2027 года, однако, согласно последним сообщениям, его будущее в клубе еще не окончательно решено. Если Гвардиола примет решение покинуть пост, наиболее вероятным кандидатом на его место рассматривается Венсан Компани.
По данным телеканала Sky Sport, руководство клуба сейчас всерьез оценивает кандидатуру бельгийского тренера, успешно работающего в «Баварии». Компани произвел сильное впечатление на команду из Мюнхена, и его профессиональный рост там привлек внимание бывшего футбольного клуба.
Источники, близкие к «Баварии», знают об этом интересе, но пока не верят в то, что Компани уйдет в ближайшее время. Он недавно продлил контракт с немецким клубом до середины 2029 года и, как известно, поддерживает очень хорошие отношения со спортивными директорами Максом Эберлем и Кристофом Фройндом.
Венсан Компани не является абсолютно чужим для «Манчестер Сити». Он провел много лет в составе клуба как футболист, а позже приобрел богатый опыт в тренерском штабе Пепа Гвардиолы.
Если чемпионам Премьер-лиги придется планировать новую эру в тренерском штабе, именно эта историческая связь может сделать его самым привлекательным вариантом. Он глубоко понимает культуру клуба и хорошо знаком со стилем игры команды, что дает высокие шансы показать результат в кратчайшие сроки.