Rossiya futbolining taniqli yulduzi Andrey Arshavin Toshkentga safar qilganida O‘zbekiston milliy terma jamoasi himoyachisi Abduqodir Husanov bilan suhbatlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U futbolchining “Manchester Siti”ga transferdan keyingi xulq-atvori haqida o‘z fikrlarini o‘rtoqlashdi. Arshavinning ta’kidlashicha, Abduqodir katta mablag‘ evaziga o‘tganiga qaramay, juda kamtar va oddiy inson sifatida ko‘rinadi.
U bilan suhbatda Abduqodir institutni tugatgan va sport kiyimidagi oddiy yigitdek tuyulgan. Atrofida ko‘p qo‘riqchilar bo‘lishiga qaramay, u yolg‘iz qolishni afzal ko‘radi.
Yangi muhitda hali o‘zini qanday tutishni bilmayapti va biroz noqulaylik his qilayotgani seziladi, dedi Arshavin. Abduqodir Husanov O‘zbekistonning eng iqtidorli futbolchilaridan biri hisoblanadi.
U “Bunyodkor” akademiyasida ta’lim olgan va professional faoliyatini 2022 yilda Belarusning “Energetik-BGU” klubida boshlagan. 2023 yil yozidan Fransiya chempionatining vitse-chempioni “Lans”ga o‘tgach, bir yarim mavsum o‘ynab, keyin Angliya Premyer-ligasiga yo‘l oldi.
2025 yil 20 yanvarda “Manchester Siti” uni 40 million yevroga sotib olib, jamoada yangi avlodni shakllantirishni boshladi. Shundan besh kun o‘tgach, Husanov “Chelsi”ga qarshi debyut o‘yinini o‘tkazdi.
Fevral oyida u Angliya kubogida “Leyton Oriyent” jamoasiga qarshi ilk golini urdi. 2026 yil 24 martda esa “Manchester Siti” tarkibida Angliya ligasi kubogini qo‘lga kiritdi.
“Arsenal”ga qarshi bo‘lgan hal qiluvchi o‘yinda uning namoyishi muxlislar va mutaxassislar tomonidan yuqori baholandi. Andrey Arshavin ham Angliya Premyer-ligasida faoliyat yuritgan tajribali futbolchi bo‘lib, Rossiyada “Zenit” jamoasida o‘ynagan.
U 2009–2013 yillarda Londonning “Arsenal” klubida faoliyat olib borgan. Ushbu suhbat orqali muxlislar Abduqodir Husanovning nafaqat professional salohiyati, balki oddiy va kamtar shaxs sifatida ham ajoyib ekanligini yana bir bor anglab yetdilar.

Известная звезда российского футбола Андрей Аршавин во время поездки в Ташкент пообщался с защитником национальной сборной Узбекистана Абдукодиром Хусановым. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он поделился своим мнением о поведении футболиста после трансфера в «Манчестер Сити». По словам Аршавина, несмотря на крупную сумму перехода, Абдукодир кажется очень скромным и простым человеком.
В разговоре с ним Абдукодир выглядел как обычный парень, закончивший институт и одетый в спортивную одежду. Несмотря на большое количество охранников вокруг, он предпочитает оставаться один.
В новой обстановке он пока не знает, как себя вести, и чувствует некоторый дискомфорт, отметил Аршавин. Абдукодир Хусанов считается одним из самых талантливых футболистов Узбекистана.
Он обучался в академии «Бунёдкор» и начал профессиональную карьеру в 2022 году в белорусском клубе «Энергетик-БГУ». Летом 2023 года, перейдя в вице-чемпиона чемпионата Франции «Ланс», он провёл полтора сезона, а затем отправился в Английскую Премьер-лигу.
20 января 2025 года «Манчестер Сити» приобрёл его за 40 миллионов евро, начав формировать новое поколение в команде. Через пять дней после этого Хусанов провёл дебютный матч против «Челси».
В феврале он забил свой первый гол в Кубке Англии в матче против «Лейтон Ориент». 24 марта 2026 года в составе «Манчестер Сити» он завоевал Кубок английской лиги.
В решающем матче против «Арсенала» его выступление было высоко оценено болельщиками и специалистами. Андрей Аршавин также является опытным футболистом, выступавшим в Английской Премьер-лиге и игравшим в России за «Зенит».
В период с 2009 по 2013 год он играл за лондонский клуб «Арсенал». Благодаря этому интервью болельщики ещё раз убедились, что Абдукодир Хусанов не только профессионал высокого уровня, но и замечательный, простой и скромный человек.