FIFA prezidenti Janni Infantino yaqin kelajakda AQSH, Kanada va Meksika hududlarida bo‘lib o‘tadigan 2026 yilgi Jahon chempionati oldidan Eron milliy terma jamoasining ishtiroki masalasiga alohida e’tibor qaratdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, tashkilotchilar Eron jamoasi va uning muxlislari hozirda qiyin va murakkab geosiyosiy vaziyatda ekanligini chuqur tushunadilar. Bunday sharoitlarda har bir qaror aniq va ehtiyotkorlik bilan qabul qilinishi lozim.
Infantino aynan shu nuqtani urg‘ulab, jamoa o‘yinchilari va muxlislari uchun eng qulay sharoitlar yaratish maqsadida barcha kuch va imkoniyatlar safarbar qilinayotganini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hozircha faqat asosiy reja mavjud bo‘lib, undan tashqari B, C yoki D kabi zaxira variantlar o‘ylab topilmagan.
Bu shuni anglatadiki, jahon futbol jamoasi Eron terma jamoasining chempionatda ishtirok etishiga to‘liq ishonch bildirmoqda. Prezidentning fikricha, siyosiy vaziyatni to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘zgartirish qiyin bo‘lsa-da, futbol keng insonlarni birlashtirish va tinchlik ruhini tarqatishda beqiyos kuchga ega.
Uning bayonotida futbolning oddiy sport musobaqasidan tashqari, dunyoning turli burchaklaridagi xalqlarni yagona maydonga jamlovchi va ular orasidagi hamjihatlikni mustahkamlash vositasi ekanligi alohida qayd etilgan. Jahon chempionati nafaqat g‘alaba uchun kurash maydoni, balki insoniylik va do‘stlik bayramiga aylanishi kerak.

Инфантино обратил внимание на участие сборной Ирана в Чемпионате мира 2026 года
Президент ФИФА Джанни Инфантино уделил особое внимание вопросу участия национальной сборной Ирана в Чемпионате мира 2026 года, который в ближайшем будущем пройдет на территориях США, Канады и Мексики. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, организаторы глубоко понимают, что сборная Ирана и ее болельщики в настоящее время находятся в сложной и запутанной геополитической ситуации. В таких условиях каждое решение должно приниматься четко и с осторожностью.
Инфантино, подчеркивая именно этот момент, заявил, что для создания наиболее комфортных условий для игроков и болельщиков команды мобилизуются все силы и возможности. По его словам, на данный момент существует только основной план, а альтернативные варианты типа B, C или D пока не разработаны.
Это означает, что мировая футбольная организация выражает полную уверенность в участии сборной Ирана в чемпионате. По мнению президента, хотя напрямую изменить политическую ситуацию сложно, футбол обладает неоценимой силой в объединении людей и распространении духа мира.
В его заявлении особо отмечается, что футбол является не просто спортивным соревнованием, а инструментом, собирающим народы из разных уголков мира на одном поле и укрепляющим единство между ними. Чемпионат мира должен стать не только ареной борьбы за победу, но и праздником человечности и дружбы.
Подводя итог, можно сказать, что руководство ФИФА прилагает значительные усилия для достижения позитивных изменений через спорт и обеспечения безопасной среды для всех участников. Источник: One.uz