Shaxzod Muzaffarov Osiyo chempionatida ishonchli g‘alaba qozondi
Mo‘g‘uliston poytaxti Ulan-Bator shahrida boks bo‘yicha kattalar o‘rtasidagi Osiyo chempionati davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli musobaqada O‘zbekiston terma jamoasining ikki tarkibi ham ishtirok etib, ringda munosib natijalarga erishmoqda. Bugungi janglar doirasida hamyurtimiz Shaxzod Muzaffarov minus elliki kilogramm vazn toifasida sakkizdan bir final bosqichida ringga chiqdi.
U iordaniyalik raqibi Mahdi Almashalehga qarshi kechgan bahsda mutlaq ustunlikni namoyon etib, ishonchli beshga nol hisobida g‘alaba qozondi. Hakamlar bahosida ham bu ustunlik yaqqol aks etdi va besh hamma hakam o‘zbekistonlik bokschiga tomon bo‘ldi.
Muzaffarov uch raund davomida jangning borishini puxta nazorat qildi va raqibiga qaraganda xotirjamroq hamda aniqroq harakat qildi. Bokschimiz jang davomida tezkor harakatlari, aniq zarbalari va puxta taktik rejasi bilan raqibiga deyarli hech qanday imkoniyat qoldirmadi.
Hakamlar bir ovozdan g‘alabani o‘zbekistonlik bokschiga berishdi. Hatto uchinchi raundda qoidabuzarlik uchun bir ball olib tashlangani ham yakuniy natijaga ta’sir qilmadi.
Bu g‘alaba orqali u navbatdagi bosqich ya’ni chorak finalga yo‘l oldi. Endi bokschimiz oldida yanada jiddiy sinov turibdi.
U chorak finalda qozog‘istonlik mashhur bokschi, ikki karra jahon chempioni Maxmud Sabirxanga qarshi bahs olib boradi. Ushbu qiziqarli to‘qnashuv uch aprel kuni bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan bo‘lib, muxlislar ushbu jangni katta intiqlik bilan kutmoqda.
Shu tariqa hamyurtlarimiz ishtirokidagi bugungi dastur janglari o‘z nihoyasiga yetdi. O‘zbekistonlik bokschilarning ishonchli chiqishlari esa musobaqaning keyingi bosqichlarida ham yuqori natijalar kutishga asos bo‘lmoqda.

В столице Монголии Улан-Батор продолжается чемпионат Азии по боксу среди взрослых. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом престижном турнире принимают участие две сборные команды Узбекистана, которые добиваются достойных результатов на ринге. В рамках сегодняшних боев наш соотечественник Шахзод Музаффаров вышел на ринг в весовой категории до 50 килограммов на стадии 1/8 финала.
В поединке против иорданского соперника Махди Альмашалеха он продемонстрировал полное превосходство, уверенно победив со счетом 5:0. Это преимущество ярко отразилось и в оценках судей, все пятеро из которых отдали предпочтение узбекскому боксеру.
Музаффаров в течение трех раундов тщательно контролировал ход боя, действуя спокойнее и точнее, чем его соперник. Наш боксер своими быстрыми движениями, точными ударами и продуманной тактической схемой практически не оставил сопернику никаких шансов.
Судьи единогласно присудили победу узбекскому боксеру. Даже снятие одного балла за нарушение правил в третьем раунде не повлияло на итоговый результат.
Этой победой он пробился в следующий этап, то есть в четвертьфинал. Теперь перед нашим боксером стоит еще более серьезное испытание.
В четвертьфинале он встретится с известным казахстанским боксером, двукратным чемпионом мира Махмудом Сабирханом. Этот интересный поединок запланирован на 4 апреля, и болельщики с большим нетерпением ждут этого боя.
Таким образом, сегодняшняя программа боев с участием наших соотечественников подошла к концу. Уверенные выступления узбекских боксеров дают основания ожидать высоких результатов и на следующих этапах турнира.