Fransiyaning mashhur Olimpik Marsel futbol klubi o‘zining brend imidjini yangilash maqsadida logotip dizaynini tubdan o‘zgartirishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Biroq, bu jiddiy tashabbus kutilganidek iliq qabul qilinmadi va aksincha, muxlislar tomonidan keskin tanqidlarga sabab bo‘ldi. Ma’lum qilinishicha, yangi logotip ustida ishlash jarayoni ancha puxta yondashuv asosida amalga oshirilgan.
Loyiha uchun 2025 yil may oyida Fransiya Milliy sanoat institutiga rasmiy murojaat yo‘llangan va bir yillik mehnatdan so‘ng Art Deko uslubidagi yangi variant ishlab chiqilgan edi. Uning rasmiy taqdimoti 8 aprelga rejalashtirilgan bo‘lsa-da, logotip taqdimotdan oldinroq ijtimoiy tarmoqlarda tarqalib ketdi va tez orada muxlislar tomonidan qattiq e’tirozlarga uchradi.
Ayniqsa, dizaynning zamonaviy uslubi ko‘pchilikka ma’qul kelmadi. Qizig‘i shundaki, rebrending ustida ishlagan agentlik yangi logotipni yaratishda Pejo va Sitroyen kabi mashhur avtomobil brendlaridan ilhomlanganini ta’kidlagan.
Bu holat muxlislar noroziligini yanada kuchaytirdi va ular futbol klubining avtomobil dileri emasligini ta’kidlay boshladilar. Ko‘plab tarafdorlar klubning oltin davrlarini eslab, ayniqsa Bernar Tapi rahbarligida bo‘lgan yillardagi an’anaviy logotipni qaytarishni talab qilmoqda.
Shu tariqa, Marsel rahbariyati uchun bu rebrending katta saboq bo‘lishi mumkin, chunki futbolda nafaqat maydondagi natija, balki an’ana va ramzlar ham muxlislar uchun juda muhim ahamiyatga ega. Matn manbai: One.uz

Новый логотип клуба «Марсель» подвергся критике со стороны болельщиков
Известный французский футбольный клуб Олимпик Марсель решил кардинально изменить дизайн своего логотипа с целью обновления имиджа бренда. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако эта серьезная инициатива не была принята так тепло, как ожидалось, а напротив, вызвала резкую критику со стороны болельщиков. Сообщается, что работа над новым логотипом проводилась на основе тщательного подхода.
Для реализации проекта в мае 2025 года было направлено официальное обращение во Французский национальный институт промышленности, и после годовой работы был разработан новый вариант в стиле Ар-деко. Хотя его официальное представление было запланировано на 8 апреля, логотип распространился в социальных сетях еще до презентации и вскоре подвергся жесткой критике со стороны фанатов.
В частности, современный стиль дизайна не пришелся по вкусу большинству. Интересно, что агентство, работавшее над ребрендингом, отметило, что при создании нового логотипа черпало вдохновение у таких известных автомобильных брендов, как Пежо и Ситроен.
Этот факт лишь усилил недовольство болельщиков, которые начали подчеркивать, что футбольный клуб — это не автосалон. Многие фанаты, вспоминая золотые годы клуба, особенно период руководства Бернара Тапи, требуют вернуть традиционный логотип.
Таким образом, этот ребрендинг может стать важным уроком для руководства Марселя, ведь в футболе для болельщиков важны не только результаты на поле, но и традиции и символы. Источник текста: One.uz