Yevropa qit’asida Jahon chempionati-2026ga chiqish uchun pley-off bosqichi o‘yinlari juda qiziqarli va keskin tarzda davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu jarayonda Shvetsiya va Polsha milliy jamoalari o‘rtasida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu o‘yinda ikkala jamoa ham faol hujum qilib, ko‘plab gollar kiritildi.
Uchrashuvning 19-daqiqasida Antoni Elanga hisobni ochib, Shvetsiya jamoasini oldinga olib chiqdi. Ammo 33-daqiqada Nikola Zalevski javob golini urib, hisobni tenglashtirdi.
Birinchi bo‘lim oxirida Samuel Lagerbilke yana bir bor Shvetsiyani oldinga olib chiqdi. Ikkinchi bo‘lim boshlanishida, 55-daqiqada Karol Sviderski hisobni yana tenglashtirdi va o‘yinga yangi hayajon qo‘shdi.
O‘yin yakunida, 88-daqiqada Viktor Gyokereshning goli Shvetsiyaga g‘alaba keltirdi va ular Jahon chempionati-2026 final bosqichiga yo‘llanma oldi. Shunday qilib, Shvetsiya F guruhida Niderlandiya, Yaponiya va Tunis milliy jamoalari bilan bellashadi.
Mutaxassislar fikricha, bu guruhda kuchli raqobat bo‘ladi va har bir o‘yin qizg‘in kechadi. Shvetsiya uchun esa bu g‘alaba katta ruhiy kuch bag‘ishlaydi.
Pley-off natijasi quyidagicha: Shvetsiya 3, Polsha 2 hisobida g‘alaba qozondi. Gollarni Elanga (19), Lagerbilke (44) va Gyokeresh (88) kiritgan bo‘lsa, Polsha tomonidan Zalevski (33) va Sviderski (55) gol urdi.
Endi muxlislar mundialda shvedlar qanday o‘yin ko‘rsatishini katta qiziqish bilan kuzatmoqda. Ular bu safar osonlikcha taslim bo‘lmaydi, deb hisoblanmoqda.

Швеция победила Польшу и приблизилась к чемпионату мира
В Европе продолжаются очень интересные и напряжённые матчи плей-офф для выхода на чемпионат мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом процессе состоялась важная встреча между национальными сборными Швеции и Польши. В этой игре обе команды активно атаковали и забили много голов.
На 19-й минуте Антони Эланга открыл счёт и вывел сборную Швеции вперёд. Однако на 33-й минуте Никола Залевский забил ответный гол и сравнял счёт.
В конце первого тайма Самуэль Лагербильке вновь вывел Швецию вперёд. В начале второго тайма, на 55-й минуте, Карол Свидерски снова сравнял счёт и добавил игре новый азарт.
В конце матча, на 88-й минуте, гол Виктора Гёкереша принес победу Швеции, и они получили путёвку на финальный этап чемпионата мира 2026 года. Таким образом, Швеция будет соревноваться в группе F с национальными сборными Нидерландов, Японии и Туниса.
По мнению экспертов, в этой группе будет сильная конкуренция, и каждая игра пройдет напряжённо. Для Швеции эта победа придаст большой моральный заряд.
Результат плей-офф следующий: Швеция выиграла со счётом 3:2 у Польши. Голы забили Эланга (19), Лагербильке (44) и Гёкереш (88), а у Польши отличились Залевский (33) и Свидерски (55).
Теперь болельщики с большим интересом следят за тем, как шведы покажут себя на мундиале. Считается, что они на этот раз не сдадутся легко.