Kongo DR Jahon chempionatiga yo‘llanma oldi
Kongo Demokratik Respublikasi 2026-yilgi Jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qit’alararo pley-off o‘yinida ular Yamayki jamoasini mag‘lub etishga muvaffaq bo‘ldi. Ushbu hal qiluvchi uchrashuv Meksikada bo‘lib o‘tdi va har ikki jamoa Jahon chempionatida ishtirok etish uchun kuchli raqobat olib bordi.
Asosiy vaqt davomida gol qayd etilmadi va o‘yin qo‘shimcha daqiqalarga cho‘zildi. 101-daqiqada Aksel Tuanzebe yagona golni urib, Kongo DR jamoasining g‘alabasini ta’minladi.
Bu gol jamoani 1:0 hisobida g‘alaba qozonishiga olib keldi va Yamaykini musobaqadan chiqarib yubordi. Kongo Demokratik Respublikasi shu muvaffaqiyat bilan Jahon chempionatining guruh bosqichiga yo‘l oldi.
Ular o‘z guruhida O‘zbekiston, Portugaliya va Kolumbiya terma jamoalari bilan bellashadi. O‘zbekistonlik futbol ishqibozlari endi yangi saralangan Afrika jamoasiga qarshi o‘yinni sabrsizlik bilan kutishmoqda.

Конго ДР получила путевку на чемпионат мира
Демократическая Республика Конго получила путевку на чемпионат мира 2026 года. Об этом сообщил Zamin.uz.
В межконтинентальном плей-офф они смогли победить команду Ямайки. Этот решающий матч прошел в Мексике, и обе команды вели жесткую борьбу за участие в чемпионате мира.
В основное время голы не были забиты, и игра перешла в дополнительное время. На 101-й минуте Аксель Туанзебе забил единственный гол, обеспечив победу команды ДР Конго.
Этот гол принес команде победу со счетом 1:0 и вывел Ямайку из турнира. Демократическая Республика Конго с этим успехом прошла в групповой этап чемпионата мира.
Они будут соревноваться в своей группе с командами Узбекистана, Португалии и Колумбии. Футбольные болельщики Узбекистана теперь с нетерпением ждут матч против новой отобранной африканской команды.
В основном составе команды ДР Конго есть такие известные футболисты, как Мпаси-Нзау, Ван-Биссака, Мбемба, Туанзебе, Масуаку, Элия, Садики, Мутуссами, Мбуку, Баканбу и Висса. Их надежная защита и эффективное нападение дали команде возможность участвовать в чемпионате мира.