Chexiya Daniyani penaltilarda mag‘lub etib Jahon chempionatiga yo‘l oldi
Chexiya milliy futbol jamoasi Daniyaga qarshi o‘tkazilgan hayajonli pley-off finalidan so‘ng 2026-yilgi FIFA Jahon chempionatiga yo‘llanmani qo‘lga kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘z maydonida bo‘lib o‘tgan Yevropa saralash uchrashuvida Chexiya jamoasi asosiy va qo‘shimcha vaqt davomida 2:2 hisobidagi durang o‘ynadi. Biroq, dramatik penaltilar seriyasida daniyalik raqiblarini mag‘lub etdi.
Uchrashuv mezbonlar uchun juda shiddatli boshlandi. O‘yinning uchinchi daqiqasida Pavel Šulc hisobni ochib, Chexiyaga erta ustunlik berdi.
Daniya esa asta-sekin o‘z o‘yinini topib, 72-daqiqada Joachim Andersenning goli bilan hisobni tenglashtirdi. Bu gol o‘yinni qo‘shimcha vaqtga olib bordi.
Qo‘shimcha vaqt davomida muxlislar uchun yanada ko‘proq drama yuz berdi. 100-daqiqada Ladislav Krejčí Chexiyani yana oldinga olib chiqdi va stadionda katta quvonch uyg‘otdi.
Biroq, Daniya jamoasi taslim bo‘lmadi va 111-daqiqada Høgh hisobni yana tenglashtirib, penaltilarga yo‘l ochdi. Penaltilar seriyasida Chexiya futbolchilari o‘zlarini yuqori darajada namoyish etib, 3:1 hisobida g‘alaba qozondi.
Ushbu muvaffaqiyat Chexiyani 2026-yilgi Jahon chempionatining 45-tasdiqlangan ishtirokchisiga aylantirdi va jamoaning tarixida yangi sahifa ochildi. Bu zafar nafaqat jahon miqyosidagi o‘rnini mustahkamladi, balki sodiq muxlislariga unutilmas quvonch bag‘ishladi.
Chexiya jamoasi tarkibida Kovář, Chaloupek, Hranáč, Krejčí, Coufal, Zelený, Šulc, Souček, Darida, Schick va Provod kabi futbolchilar o‘ynadi. Daniya esa Hermansen, Bah, Nelsson, Mæhle, Andersen, Hjulmand, Højbjerg, Froholdt, Damsgaard, Isaksen va Højlund kabi kuchli tarkib bilan maydonga tushdi.
Ikkala jamoa ham katta qat’iyat ko‘rsatib, Jahon chempionati pley-off o‘yinlarining qanchalik shiddatli va kutilmagan bo‘lishini yana bir bor isbotladi. Manba: One.uz

Чехия обыграла Данию в серии пенальти и вышла на чемпионат мира
Сборная Чехии по футболу получила путёвку на чемпионат мира FIFA 2026 года после захватывающего финала плей-офф против Дании. Об этом сообщает Zamin.uz.
В отборочном матче Европы, прошедшем на домашнем поле, команда Чехии сыграла вничью 2:2 в основное и дополнительное время. Однако в драматичной серии пенальти чехи одержали победу над датчанами.
Матч начался очень напряжённо для хозяев. На третьей минуте Павел Шульц открыл счёт, обеспечив Чехии раннее преимущество.
Дания же постепенно нашла свою игру и на 72-й минуте сравняла счёт благодаря голу Йоахима Андерсена. Этот гол перевёл игру в дополнительное время.
В дополнительное время болельщиков ждала ещё большая драма. На 100-й минуте Ладислав Крейчи вновь вывел Чехию вперёд, вызвав бурю радости на стадионе.
Однако команда Дании не сдалась и на 111-й минуте Хёг снова сравнял счёт, что привело к серии пенальти. В серии пенальти футболисты Чехии проявили высокий класс и выиграли со счётом 3:1.
Этот успех сделал Чехию 45-м подтверждённым участником чемпионата мира 2026 года и открыл новую страницу в истории команды. Эта победа не только укрепила их позицию на мировой арене, но и подарила верным болельщикам незабываемую радость.
В составе сборной Чехии выступали такие футболисты, как Коварж, Чалупек, Гранач, Крейчи, Коуфал, Зеленый, Шульц, Соучек, Дарида, Шик и Провод. Дания вышла на поле с сильным составом, включающим Хермансена, Баха, Нельссона, Мэле, Андерсена, Хюльманда, Хёйбьерга, Фрохольта, Дамсгора, Исаксена и Хёйлунда.
Обe команды проявили большую решимость, ещё раз доказав, насколько напряжёнными и непредсказуемыми могут быть плей-офф чемпионата мира. Источник: One.uz