2026-yilgi FIFA Jahon chempionati Amerika Qo‘shma Shtatlari, Kanada va Meksika davlatlarining hamkorligida tashkil etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu turnir uchun barcha 48 ta ishtirokchi milliy terma jamoalar rasmiy ravishda tasdiqlandi. Yevropa saralash bosqichlari yakunlangach, guruhlar va raqiblar aniqlandi.
Bu Jahon chempionati an’anaviy 32 jamoalik formatdan chiqib, birinchi marta 48 ta jamoani o‘z ichiga olgan kengaytirilgan shaklda o‘tkaziladi. Jamoalar A dan L guruhigacha bo‘lingan o‘n ikkita guruhga taqsimlandi.
Har bir guruhda to‘rtta jamoa o‘zaro bellashadi va pley-off bosqichiga chiqish uchun kurashadi. Mezbon davlatlar o‘z guruhlarida joy oldi.
Meksika A guruhida Janubiy Afrika, Janubiy Koreya va Chexiya bilan bellashadi. Kanada B guruhida Shveysariya, Qatar va Bosniya va Gersegovina bilan o‘ynaydi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari D guruhida Paragvay, Avstraliya va Turkiyaga qarshi maydonga tushadi. C guruhida Braziliya, Marokash, Gaiti va Shotlandiya o‘zaro raqobatlashadi.
Yevropa kuchli jamoalari va boshqa nomzodlar o‘rta guruhlarga taqsimlandi. Germaniya E guruhida Kyurasao, Kot-d’Ivuar va Ekvador bilan bellashadi.
F guruhida Niderlandiya, Yaponiya, Tunis va Shvetsiya ishtirok etadi. Belgiya G guruhida Misr, Eron va Yangi Zelandiya bilan kuch sinashadi.
H guruhida Ispaniya, Kabo-Verde, Saudiya Arabistoni va Urugvay joylashgan. So‘nggi to‘rtta guruhda amaldagi chempionlar va yangi yulduzlar mavjud.
Fransiya I guruhida Senegal, Norvegiya va Iroq bilan o‘ynaydi. Argentina J guruhida Jazoir, Avstriya va Iordaniya bilan raqobatlashadi.
O‘zbekiston K guruhida Portugaliya, Kolumbiya va Kongo Demokratik Respublikasi bilan bellashadi. L guruhi Angliya, Xorvatiya, Gana va Panama jamoalaridan iborat.

Чемпионат мира FIFA 2026 начнется в новом формате
Чемпионат мира по футболу FIFA 2026 года будет организован совместно Соединенными Штатами Америки, Канадой и Мексикой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Все 48 национальных сборных, участвующих в турнире, официально подтверждены. После завершения европейского отборочного этапа определились группы и соперники.
Этот чемпионат мира впервые пройдет в расширенном формате с участием 48 команд, вместо традиционных 32. Команды распределены на двенадцать групп от A до L.
В каждой группе четыре команды соревнуются друг с другом и борются за выход в плей-офф. Страны-хозяева заняли места в своих группах.
Мексика в группе A сыграет с Южной Африкой, Южной Кореей и Чехией. Канада в группе B встретится со Швейцарией, Катаром и Боснией и Герцеговиной.
Соединенные Штаты Америки в группе D выйдут на поле против Парагвая, Австралии и Турции. В группе C соперничают Бразилия, Марокко, Гаити и Шотландия.
Сильные европейские команды и другие претенденты распределены по средним группам. Германия в группе E сыграет с Кюрасао, Кот-д’Ивуаром и Эквадором.
В группе F участвуют Нидерланды, Япония, Тунис и Швеция. Бельгия в группе G встретится с Египтом, Ираном и Новой Зеландией.
В группе H расположились Испания, Кабо-Верде, Саудовская Аравия и Уругвай. В последних четырех группах представлены действующие чемпионы и новые звезды.
Франция в группе I сыграет с Сенегалом, Норвегией и Ираком. Аргентина в группе J соперничает с Алжиром, Австрией и Иорданией.
Узбекистан в группе K встретится с Португалией, Колумбией и Демократической Республикой Конго. Группа L состоит из Англии, Хорватии, Ганы и Панамы.
Группы Чемпионата мира 2026 года выглядят следующим образом: Группа A: Мексика, Южная Африка, Южная Корея, Чехия. Группа B: Канада, Швейцария, Катар, Босния и Герцеговина.
Группа C: Бразилия, Марокко, Гаити, Шотландия. Группа D: Соединенные Штаты Америки, Парагвай, Австралия, Турция.
Группа E: Германия, Кюрасао, Кот-д’Ивуар, Эквадор. Группа F: Нидерланды, Япония, Тунис, Швеция.
Группа G: Бельгия, Египет, Иран, Новая Зеландия. Группа H: Испания, Кабо-Верде, Саудовская Аравия, Уругвай.
Группа I: Франция, Сенегал, Норвегия, Ирак. Группа J: Аргентина, Алжир, Австрия, Иордания.
Группа K: Португалия, Колумбия, Узбекистан, Демократическая Республика Конго. Группа L: Англия, Хорватия, Гана, Панама.