Haqon Chalxano‘g‘li Turkiya terma jamoasini tabrikladi
Turkiya terma jamoasining yarim himoyachisi Haqon Chalxano‘g‘li jamoadoshlarini 2026-yilgi Jahon chempionatiga yo‘llanma olgani bilan chin dildan tabrikladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Futbolchi Kosovoga qarshi o‘tkazilgan va 1:0 hisobida yakunlangan hal qiluvchi o‘yinni o‘tkazib yuborgan bo‘lsa-da, o‘yin tugagach, jamoa bilan bog‘lanib, ularning quvonchiga sherik bo‘ldi. Chalxano‘g‘li o‘zining cheksiz g‘ururini ifoda etib, terma jamoa ushbu yutuqqa munosib ekanligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, jamoa dunyodagi eng jasur futbolchilar safida bo‘lib, aynan shuning uchun turk xalqi ular bilan faxrlanadi va ularning katta umidlarini oqlashiga ishonadi. Bu yo‘llanma Turkiya terma jamoasi uchun tarixiy ahamiyatga ega bo‘ldi, chunki ular 2002-yildan buyon ilk bor Jahon chempionatida ishtirok etish imkoniyatini qo‘lga kiritdilar.
O‘shanda Turkiya musobaqada a’lo darajada o‘ynab, uchinchi o‘rinni egallagan edi. 2026-yilgi Jahon chempionati 11 iyun kuni boshlanishi rejalashtirilgan.
Turk futbol muxlislari hozirdan o‘zlarining hayajonlarini yashirmay, jahon maydonida yangi tarixiy g‘alabalarni sabrsizlik bilan kutishmoqda. Manba: fcinter1908.it

Хакан Чалханоглу поздравил сборную Турции
Полузащитник сборной Турции Хакан Чалханоглу искренне поздравил своих товарищей по команде с выходом на Чемпионат мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя футболист пропустил решающий матч против Косово, который завершился со счётом 1:0, после игры он связался с командой и разделил их радость. Чалханоглу выразил свою безграничную гордость и подчеркнул, что сборная заслуживает этого достижения.
По его словам, команда состоит из самых смелых футболистов мира, и именно поэтому турецкий народ гордится ими и верит, что они оправдают большие надежды. Эта путёвка имеет историческое значение для сборной Турции, так как они впервые с 2002 года получили возможность участвовать в Чемпионате мира.
Тогда Турция выступила на турнире блестяще и заняла третье место. Чемпионат мира 2026 года планируется начать 11 июня.
Турецкие футбольные болельщики уже сейчас не скрывают своего волнения и с нетерпением ждут новых исторических побед на мировом уровне. Источник: fcinter1908.it