Italiya milliy terma jamoasi bosh murabbiyi Jennaro Gattuzo Bosniya va Gersegovina bilan bo‘lib o‘tgan pley-off finalidagi mag‘lubiyatdan so‘ng fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu mag‘lubiyat Italiyaga 2026 yilgi Jahon chempionatiga yo‘l olish imkoniyatini yo‘qotishiga sabab bo‘ldi. Uchrashuv 1:1 hisobida durang bilan yakunlandi, ammo penaltilar seriyasida Italiya 1:4 hisobida imkoniyatni boy berdi.
Gattuzo o‘yindan so‘ng tashqi omillarni ayblashdan bosh tortdi. U hakamlik qarorlarini muhokama qilmasligini, chunki barcha hal qiluvchi holatlar maydonda yuz berganini ta’kidladi.
Ko‘p yillar davomida futbol sohasida faoliyat yuritgan murabbiy buyuk g‘alabalar va qiyin mag‘lubiyatlarni boshdan kechirganini, ammo ayni mag‘lubiyat uning uchun ayniqsa og‘ir bo‘lganini yashirmadi. Italiyalik murabbiy raqib jamoaning fidoyiligi va kuchli xarakterini yuqori baholadi.
U jamoasining doimiy ravishda katta bosim ostida o‘ynagani, o‘yinni xandaqlardagi jangga o‘xshatdi. Natijada Italiya global turnirda ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritolmay, achchiq haqiqatni qabul qilishi kerak bo‘ldi.
Bu mag‘lubiyat Italiya terma jamoasi uchun jiddiy zarba bo‘ldi. To‘rt karra jahon chempionlari 2014 yildan beri Jahon chempionatida qatnashmayapti va bu ularning eng nufuzli musobaqadagi ishtiroki uzayib borayotganini ko‘rsatadi.

Гаттузо остался вне чемпионата мира Италии
Главный тренер сборной Италии Дженнаро Гаттузо высказался после поражения в финале плей-офф против Боснии и Герцеговины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это поражение лишило Италию возможности пройти на чемпионат мира 2026 года. Встреча завершилась вничью 1:1, однако в серии пенальти Италия уступила со счётом 1:4.
Гаттузо отказался обвинять внешние факторы после игры. Он подчеркнул, что не будет обсуждать решения судей, так как все ключевые моменты произошли на поле.
Тренер с многолетним опытом в футболе признался, что переживал великие победы и тяжёлые поражения, но именно это поражение было для него особенно тяжёлым. Итальянский наставник высоко оценил самоотдачу и сильный характер соперника.
Он отметил, что его команда постоянно играла под большим давлением, сравнив матч с боем в окопах. В итоге Италии пришлось принять горькую правду — отсутствие права участвовать в мировом турнире.
Это поражение стало серьёзным ударом для сборной Италии. Четырёхкратные чемпионы мира не участвуют в чемпионатах мира с 2014 года, что свидетельствует о продолжающемся отсутствии их на самом престижном турнире.