Iroq Boliviyani mag‘lub etib Jahon chempionatiga yo‘l oldi
Iroq milliy futbol terma jamoasi qit’alararo pley-off finalida Boliviyani mag‘lub etib, 2026-yilgi Jahon chempionatiga yo‘llanma oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu muhim g‘alaba bilan Iroq jamoasi kelasi global turnirda ishtirok etadigan 48-jamoa sifatida o‘z o‘rnini mustahkamladi. Hal qiluvchi uchrashuv Meksikaning Monterrey shahridagi Estadio BBVA stadionida bo‘lib o‘tdi.
O‘yinda Iroq terma jamoasi janubiy amerikalik raqibiga qarshi 2:1 hisobida g‘alaba qozondi. O‘yinning 10-daqiqasida Ali Al Hamadi hisobni ochdi.
Boliviya esa 33-daqiqada Moyses Paniaguaning golidan so‘ng hisobni tenglashtirdi. Ammo ikkinchi bo‘limda, 53-daqiqada, Aymen Husayn raqib darvozasini ishg‘ol qilib, Iroqning g‘alabasini ta’minladi.
Ikkala jamoa o‘yinning har bir daqiqasida faol kurash olib bordi va ikkinchi bo‘limda taktik o‘zgarishlar amalga oshirildi. Biroq, Iroq himoyasi Boliviyaning so‘nggi hujumlariga bardosh berdi va hisobni saqlab qoldi.
Ushbu tarixiy g‘alaba Iroq futboli uchun katta yutuq hisoblanadi, chunki jamoa 2026-yilda jahon miqyosida o‘z kuchini sinovdan o‘tkazishga tayyorlanmoqda. Manba: One.uz

Ирак обыграл Боливию и вышел на чемпионат мира
Сборная Ирака по футболу выиграла у Боливии в межконтинентальном плей-офф и получила путёвку на чемпионат мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта важная победа закрепила за командой Ирака место в числе 48 участников следующего глобального турнира. Решающий матч прошёл на стадионе Estadio BBVA в городе Монтеррей, Мексика.
В игре сборная Ирака одержала победу над южноамериканским соперником со счётом 2:1. На 10-й минуте Али Аль Хамади открыл счёт.
Боливия сравняла счёт на 33-й минуте после гола Мойсеса Паниагуаны. Однако во втором тайме, на 53-й минуте, Аймен Хусейн забил в ворота соперника, обеспечив победу Ирака.
Обe команды вели активную борьбу каждую минуту игры, во втором тайме были внесены тактические изменения. Тем не менее, защита Ирака устояла перед последними атаками Боливии и сохранила счёт.
Эта историческая победа является большим достижением для иракского футбола, поскольку команда готовится проверить свои силы на мировом уровне в 2026 году. Источник: One.uz