Hozirda Mo‘g‘ulistonning Ulan-Bator shahrida kattalar o‘rtasida boks bo‘yicha Osiyo chempionati o‘tkazilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli musobaqada O‘zbekiston milliy terma jamoasining bir qancha sportchilari ishtirok etib, yurtimiz sharafini munosib himoya qilmoqda. Bu haqda O‘zbekiston boks federatsiyasi ma’lumot berdi.
Bugungi bellashuvlarda ikki nafar vatandoshimiz ringga chiqdi va ularning janglari muxlislarning katta e’tiborini tortdi. 50 kilogramm vazn toifasida ishtirok etgan Asilbek Jalilov yaponiyalik raqibi Daichi Ivaiga qarshi uchrashuvda qatnashdi.
Jang juda keskin va murosasiz kechdi. Yapon bokschisi barcha imkoniyatlarini ishga solib, kuchli qarshilik ko‘rsatdi.
Jalilov ham faol harakat qilgan bo‘lsa-da, uchrashuv natijasini o‘z foydasiga hal eta olmadi va 1:4 hisobida mag‘lub bo‘lib, musobaqadan chiqib ketishga majbur bo‘ldi. 60 kilogramm vazn toifasida esa Abdurahmon Mahmudjonov o‘z ishtirokini boshladi.
U birinchi jangida xitoylik Xinlin Chengga qarshi ringga ko‘tarildi. Yosh va istiqbolli bokschimiz jang davomida aniq, tezkor va samarali zarbalari bilan ajralib turdi.
U raqibidan ustunlikni to‘liq qo‘lga kiritib, ishonchli tarzda 5:0 hisobida g‘alaba qozondi. Shunday qilib, bir sportchimiz musobaqani erta tark etgan bo‘lsa, ikkinchisi g‘alaba bilan boshlab, keyingi bosqichlarda yaxshi imkoniyat yaratdi.
Muxlislar endi navbatdagi janglarda yanada ko‘proq g‘alabalarni kutib qolmoqda. Manba: O‘zbekiston boks federatsiyasi.

Боксёры Узбекистана соревнуются на чемпионате Азии
В настоящее время в Улан-Баторе, Монголия, проходит чемпионат Азии по боксу среди взрослых. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом престижном соревновании участвуют несколько спортсменов национальной сборной Узбекистана, достойно защищая честь нашей страны. Об этом сообщила Федерация бокса Узбекистана.
В сегодняшних поединках на ринг вышли два наших соотечественника, и их бои привлекли большое внимание болельщиков. В весовой категории до 50 килограммов Асилбек Джалилов встретился с японским соперником Дайчи Ивага.
Бой прошёл очень напряжённо и без компромиссов. Японский боксер использовал все свои возможности и оказал сильное сопротивление.
Хотя Джалилов тоже действовал активно, он не смог решить исход встречи в свою пользу и проиграл со счётом 1:4, вынужден был покинуть соревнование. В весовой категории до 60 килограммов Абдурахмон Махмуджонов начал своё участие.
В первом бою он вышел на ринг против китайца Синлина Чэна. Наш молодой и перспективный боксер выделялся точными, быстрыми и эффективными ударами в ходе боя.
Он полностью взял верх над соперником и уверенно победил со счётом 5:0. Таким образом, один из наших спортсменов покинул соревнование рано, а другой начал с победы, создав хорошие возможности для следующих этапов.
Болельщики теперь с нетерпением ждут ещё больше побед в следующих боях. Источник: Федерация бокса Узбекистана.