Nihoyat, o‘zbek futboli ishqibozlari uzoq yillar davomida orzu qilib kelgan lahzalar yaqinlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2026-yilgi Jahon chempionati guruh bosqichida terma jamoamiz kimlar bilan bellashishini bilib oldik. So‘nggi saralash o‘yinida Kongo Demokratik Respublikasi terma jamoasi Yamayka ustidan 1:0 hisobida g‘alaba qozonib, so‘nggi yo‘llanmani qo‘lga kiritdi.
Shu tariqa, O‘zbekiston terma jamoasi joy olgan “K” guruhi to‘liq shakllandi. “K” guruhi tarkibida Portugaliya, Kolumbiya, O‘zbekiston va Kongo DR terma jamoalari bor.
Portugaliya jahon futbolining yirik vakili hisoblanadi. Kolumbiya Janubiy Amerikaning texnikaga boy jamoasi sifatida tanilgan.
O‘zbekiston Osiyo mintaqasining kuchli vakili, “oq bo‘rilar” nomi bilan ataladi. Kongo DR esa Afrikaning jismonan kuchli va bardoshli jamoasi hisoblanadi.
O‘zbekiston terma jamoasining guruhdagi o‘yinlari Shimoliy Amerikaning yirik shaharlarida o‘tkaziladi. Birinchi o‘yin 18 iyun kuni Mexikoda Kolumbiyaga qarshi bo‘ladi.
Bu bahs guruhdagi keyingi taqdirimizni aniqlab berishi kutilmoqda. Keyingi o‘yin 23 iyun kuni Xyustonda Portugaliyaga qarshi o‘tkaziladi.
Dunyo futbolining yulduzlariga qarshi o‘yin o‘zbek futboli tarixida muhim voqea bo‘lishi kutilmoqda. So‘nggi o‘yin esa 28 iyun kuni Atlantada Kongo DR jamoasiga qarshi bo‘ladi.
Bu o‘yin guruh bosqichining hal qiluvchi bahsi hisoblanadi. Shuni ham ta’kidlash lozimki, yaqinda terma jamoamiz Janubiy Amerikaning yana bir vakili Venesuelani penaltilar seriyasida mag‘lub etdi.
Bu g‘alaba lotin amerikalik mutaxassislar e’tiborini tortdi va ular Venesuelaga futbolni tark etib, beysbol bilan shug‘ullanishni tavsiya qildi. Bu esa terma jamoamizga Kolumbiyaga qarshi o‘yinga katta ishonch bag‘ishlamoqda.
Aziz muxlislar, sizningcha, Fabio Kannavaro boshchiligidagi terma jamoamiz ushbu murakkab guruhdan chiqishga qodirmi? Qaysi raqib biz uchun eng xavfli bo‘lishi mumkin?
Ushbu savollarga javob topish uchun biz birgalikda terma jamoamizni qo‘llab-quvvatlashimiz zarur. Manba: One.uz

Узбекистан на чемпионате мира Португалия сразится с Колумбией
Наконец-то, моменты, о которых мечтали поклонники узбекского футбола на протяжении многих лет, приближаются. Об этом сообщает Zamin.uz.
Мы узнали, с кем наша сборная будет соревноваться на групповом этапе чемпионата мира 2026 года. В последнем отборочном матче сборная Демократической Республики Конго одержала победу над Ямайкой со счетом 1:0 и получила последний путевку.
Таким образом, группа "K", в которой выступает сборная Узбекистана, сформирована полностью. В группе "K" находятся сборные Португалии, Колумбии, Узбекистана и Демократической Республики Конго.
Португалия считается крупным представителем мирового футбола. Колумбия известна как технически сильная команда Южной Америки.
Узбекистан — сильный представитель азиатского региона, известный под прозвищем "белые волки". Демократическая Республика Конго — физически сильная и выносливая команда Африки.
Матчи сборной Узбекистана в группе пройдут в крупных городах Северной Америки. Первый матч состоится 18 июня в Мексике против Колумбии.
Ожидается, что этот матч определит дальнейшую судьбу нашей команды в группе. Следующий матч пройдет 23 июня в Хьюстоне против Португалии.
Игра против звезд мирового футбола станет важным событием в истории узбекского футбола. Последний матч состоится 28 июня в Атланте против сборной Демократической Республики Конго.
Этот матч будет решающим в групповом этапе. Также стоит отметить, что недавно наша сборная в серии пенальти победила еще одного представителя Южной Америки — Венесуэлу.
Эта победа привлекла внимание латиноамериканских специалистов, которые посоветовали Венесуэле оставить футбол и заняться бейсболом. Это придает нашей сборной большую уверенность перед матчем с Колумбией.
Дорогие болельщики, как вы думаете, сможет ли наша сборная под руководством Фабио Каннаваро выйти из этой сложной группы? Кто из соперников может быть для нас самым опасным?