O‘zbekistonlik bokschilar Osiyo chempionatida o‘n bitta medalni qo‘lga kiritdi
Mo‘g‘uliston poytaxti Ulan-Bator shahrida boks bo‘yicha o‘tkazilgan kattalar o‘rtasidagi Osiyo chempionati o‘z yakuniga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur nufuzli musobaqa sportchilar o‘rtasidagi keskin raqobat, murosasiz janglar va yuqori texnik mahorat bilan esda qoldi. Ushbu turnirda qatnashgan O‘zbekiston erkaklar va ayollar terma jamoasi a’zolari o‘zlarining yuksak salohiyatini namoyish etib, umumjamoa hisobida jami o‘n birta medalni qo‘lga kiritishdi.
Terma jamoamiz hisobidagi uchta oltin, to‘rtta kumush va to‘rtta bronza medali mamlakatimiz boks maktabining xalqaro maydondagi nufuzi naqadar baland ekanini yana bir bor isbotladi. Oltin medallarni qo‘lga kiritgan sportchilarimiz o‘z vazn toifalarida barqaror va ishonchli harakat qilishdi.
Xususan, oltmish besh kilogramm vazn toifasida Abdulloh Madaminov, sakson kilogramm vaznda Fazliddin Erkinboyev hamda to‘qson kilogramm vaznda ringga chiqqan Halimjon Mamasoliyev raqiblaridan ustun kelib, shohsupaning eng yuqori pog‘onasidan joy olishdi. Shuningdek, Javohir Abdurahimov, Jasurbek Yo‘ldoshev, Aziza Zokirova va Ruxshona Parpiyeva final janglarida munosib ishtirok etib, kumush medallarga sazovor bo‘lishdi.
Bronza medallari esa Abdurahmon Mahmudjonov, Nigina O‘ktamova, Oysha Toirova hamda Oltinoy Sotimboyeva hisobiga yozildi. One.uz sayti xabariga ko‘ra, mazkur muvaffaqiyat ortida murabbiylar shtabining fidokorona mehnati yotibdi.
Rahmatjon Ro‘ziohunov, Ruslan Telimbayev, Ramzjon Ahmedov, Sherzodbek Ahmadjonov, Nursultan Bo‘rixanov, Barbaro Fernandez Ximenez, Islom Tadjiboyev, Azim Xudoyqulov va Lazizbek Sharifjonov singari mutaxassislar sportchilarning tayyorgarlik jarayonini to‘g‘ri tashkil etishdi. Shifokor Dilshod Kazakov esa bokschilarning jismoniy holatini tiklashda muhim vazifani bajardi.
Ulan-Batordagi ushbu g‘alaba yosh sportchilarimiz uchun kelajakdagi yanada yirik musobaqalar sari tashlangan muhim qadam bo‘ldi. Jamoaviy ruh va professional yondashuv bokschi yigit-qizlarimizning kelgusida yangi zafarlarga erishishiga zamin yaratadi.

Узбекские боксеры завоевали одиннадцать медалей на чемпионате Азии
В столице Монголии городе Улан-Батор завершился чемпионат Азии по боксу среди взрослых. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это престижное соревнование запомнилось острой конкуренцией между спортсменами, бескомпромиссными боями и высоким техническим мастерством. Члены мужской и женской сборных Узбекистана, принявшие участие в этом турнире, продемонстрировали свой высокий потенциал и завоевали в общекомандном зачете в общей сложности одиннадцать медалей.
Три золотые, четыре серебряные и четыре бронзовые медали в копилке нашей сборной еще раз доказали, насколько высок авторитет школы бокса нашей страны на международной арене. Наши спортсмены, завоевавшие золотые медали, выступали стабильно и уверенно в своих весовых категориях.
В частности, Абдуллох Мадаминов в весовой категории до шестидесяти пяти килограммов, Фазлиддин Эркинбоев в весе до восьмидесяти килограммов, а также Халимжон Мамасолиев, вышедший на ринг в весе до девяноста килограммов, превзошли своих соперников и заняли высшую ступень пьедестала почета. Также Жавохир Абдурахимов, Жасурбек Юлдошев, Азиза Зокирова и Рухшона Парпиева достойно выступили в финальных боях и удостоились серебряных медалей.
Бронзовые медали записали на свой счет Абдурахмон Махмуджонов, Нигина Уктамова, Ойша Тоирова и Олтиной Сотимбоева. По сообщению сайта One.uz, за этим успехом стоит самоотверженный труд тренерского штаба.
Такие специалисты, как Рахматжон Рузиохунов, Руслан Телимбаев, Рамжон Ахмедов, Шерзодбек Ахмаджонов, Нурсултан Буриханов, Барбаро Фернандес Хименес, Ислом Таджибаев, Азим Худойкулов и Лазизбек Шарифжонов, правильно организовали процесс подготовки спортсменов. Врач Дилшод Казаков выполнил важную задачу по восстановлению физического состояния боксеров.
Эта победа в Улан-Баторе стала важным шагом для наших молодых спортсменов на пути к еще более крупным соревнованиям в будущем. Командный дух и профессиональный подход создают основу для достижения новых побед нашими боксерами.