O‘zbekiston professional futbol ligasi hakam Rustam Lutfulinni chetlatishni talab qildi
O‘zbekiston Professional futbol ligasi mamlakatimizdagi futbol o‘yinlarida hakamlik sifati va video takrorlar tizimi bilan bog‘liq vaziyat yuzasidan keskin munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tashkilot rasman O‘zbekiston futbol hakamlari markaziga murojaat qilib, bahsli qarorlarni qayta ko‘rib chiqishni talab qildi. Xususan, bosh hakam Rustam Lutfulinni barcha darajadagi musobaqalardan vaqtinchalik chetlatish masalasi ko‘tarildi.
One.uz sayti xabariga ko‘ra, bu qarorga Qo‘qon-1912 va Nasaf jamoalari o‘rtasidagi uchrashuvda yuz bergan noaniqliklar sabab bo‘lgan. O‘yinning yetmish sakkizinchi daqiqasida bosh hakam dastlab to‘g‘ri qaror qabul qilgan bo‘lsa-da, VAR tizimi vakili Ibrohim Ismoilovning aralashuvi bilan vaziyat sun’iy tarzda o‘zgartirilgan.
Ekspertlar guruhi o‘tkazgan tezkor tahlil natijalari ushbu chaqiruv xato bo‘lganini ko‘rsatdi. Shuningdek, o‘tgan mavsumda Dinamo va Nasaf o‘rtasidagi bahsda yo‘l qo‘yilgan xatolar ham yodga olindi.
O‘sha vaqtda texnik nosozliklar tufayli VAR tizimi ishlamagani sababli hakam javobgarlikdan chetda qolgan edi. Professional futbol ligasi rahbariyati haqli bir savolni o‘rtaga tashlamoqda.
Agar texnologiyalar va turli rakursdagi takroriy lavhalar mavjud bo‘lishiga qaramay, hakamlar tizimli ravishda xatoga yo‘l qo‘yishda davom etsa, VAR tizimining amaldagi vazifasi nimalardan iborat bo‘ladi. Hozircha ushbu masala yuzasidan yakuniy xulosa e’lon qilinmagan bo‘lsa-da, futbol jamoatchiligi orasida hakamlik saviyasini oshirish bo‘yicha jiddiy muhokamalar davom etmoqda.
Muxlislar va mutaxassislar adolatli qarorlar qabul qilinishini hamda futbol maydonlaridagi tartib-intizom nazoratga olinishini kutishmoqda.

Профессиональная футбольная лига Узбекистана потребовала отстранить судью Рустама Лутфуллина
Профессиональная футбольная лига Узбекистана выразила резкую позицию по поводу качества судейства и ситуации с системой видеоповторов в футбольных матчах нашей страны. Об этом сообщило Zamin.uz.
Организация официально обратилась в Центр футбольных арбитров Узбекистана с требованием пересмотреть спорные решения. В частности, был поднят вопрос о временном отстранении главного судьи Рустама Лутфуллина от соревнований всех уровней.
По сообщению сайта One.uz, поводом для этого решения стали неопределенности, возникшие в матче между командами «Коканд-1912» и «Насаф». На семьдесят восьмой минуте игры главный судья изначально принял верное решение, однако из-за вмешательства представителя системы VAR Иброхима Исмоилова ситуация была искусственно изменена.
Результаты оперативного анализа, проведенного группой экспертов, показали, что данный вызов был ошибочным. Также были вспомнены ошибки, допущенные в прошлом сезоне в матче между «Динамо» и «Насафом».
В то время из-за технических неисправностей система VAR не работала, поэтому судья избежал ответственности. Руководство Профессиональной футбольной лиги задает закономерный вопрос.
Если при наличии технологий и повторов с разных ракурсов судьи продолжат систематически допускать ошибки, в чем тогда будет заключаться текущая функция системы VAR. Хотя окончательный вывод по этому вопросу пока не опубликован, среди футбольного сообщества продолжаются серьезные дискуссии о повышении уровня судейства.
Болельщики и специалисты ожидают принятия справедливых решений и установления контроля над дисциплиной на футбольных полях.