O‘zbekistonlik bokschilar Osiyo chempionatida o‘n bitta medalni qo‘lga kiritdi
Mo‘g‘uliston poytaxti Ulan-Bator shahrida boks bo‘yicha kattalar o‘rtasida tashkil etilgan nufuzli Osiyo chempionati o‘z yakuniga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Qit’aning eng kuchli charmqo‘lqop ustalari jamlangan ushbu musobaqa har doimgidek juda keskin va murosasiz bahslarga boy tarzda o‘tdi. Sportchilarimizning mahorati va matonati barcha muxlislarda katta taassurot qoldirdi.
Ushbu yirik sport anjumanida qatnashgan O‘zbekiston erkaklar va ayollar terma jamoalari juda munosib natijalarni qayd etishdi. Yurtdoshlarimiz musobaqa davomida jami o‘n birta medalni qo‘lga kiritib, xalqimizni xushnud etishdi.
Xususan, uchta oltin, to‘rtta kumush va to‘rtta bronza medal mamlakatimiz sporti hisobiga yozildi. Bu natija milliy terma jamoamizning naqadar barqaror va raqobatbardosh ekanini yana bir bor butun dunyoga namoyish qildi.
Musobaqa yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston vakillari umumjamoa hisobida faxrli uchinchi o‘rinni egallashdi. Birinchi pog‘ona oltita oltin, ikkita kumush va beshta bronza medal bilan Qozog‘iston terma jamoasiga nasib etgan bo‘lsa, ikkinchi o‘rin beshta oltin, uchtasi kumush va sakkizta bronza medalga ega chiqqan Hindiston jamoasiga tegdi.
One.uz sayti ma’lumotlariga ko‘ra, bu natijalar qit’a boksidagi kuchlar nisbatini aniq ko‘rsatib berdi. E’tiborli jihati shundaki, O‘zbekiston terma jamoasi ushbu musobaqada asosiy tarkib bilan emas, balki yosh va iqtidorli sportchilardan iborat ikkinchi tarkib bilan qatnashganiga qaramay, juda yuqori cho‘qqilarni zabt etdi.
Bu holat yurtimizda boks maktabi qanchalik mustahkam poydevorga ega ekani va zaxira kuchlari naqadar salohiyatli ekanini yaqqol isbotladi. Qisqacha aytganda, qo‘lga kiritilgan bu muvaffaqiyat tasodif emas.
O‘zbekiston bokschilari yana bir bor Osiyo qit’asida yetakchi kuchlardan biri ekanini amalda ko‘rsatdi. Agar ikkinchi tarkibimiz xalqaro maydonda shunday yorqin natijalarni qayd etsa, asosiy tarkib bilan erishiladigan yutuqlar ko‘lami qanchalik katta bo‘lishini tasavvur qilish qiyin emas.
Raqiblarimiz esa kelgusi musobaqalarga yanada jiddiy tayyorgarlik ko‘raversin, chunki o‘zbek boksi o‘z salohiyatini namoyish etishda davom etadi.

Боксеры из Узбекистана завоевали одиннадцать медалей на чемпионате Азии
В Улан-Баторе, столице Монголии, завершился престижный чемпионат Азии по боксу среди взрослых. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот турнир, собравший сильнейших мастеров кожаных перчаток континента, как и всегда, прошел в атмосфере острых и бескомпромиссных сражений. Мастерство и стойкость наших спортсменов произвели большое впечатление на всех болельщиков.
Мужская и женская сборные Узбекистана, принявшие участие в этом крупном спортивном событии, продемонстрировали достойные результаты. Наши соотечественники порадовали народ, завоевав в общей сложности одиннадцать медалей за время соревнований.
В частности, на счет спорта нашей страны были записаны три золотые, четыре серебряные и четыре бронзовые медали. Этот результат еще раз продемонстрировал всему миру, насколько стабильной и конкурентоспособной является наша национальная сборная.
По итогам соревнований представители Узбекистана заняли почетное третье место в общекомандном зачете. Первую ступень пьедестала с шестью золотыми, двумя серебряными и пятью бронзовыми медалями заняла сборная Казахстана, а второе место досталось команде Индии, завоевавшей пять золотых, три серебряные и восемь бронзовых медалей.
По данным сайта One.uz, эти результаты четко показали соотношение сил в боксе на континенте. Примечательно, что сборная Узбекистана достигла высоких вершин, несмотря на то, что участвовала в турнире не основным составом, а вторым составом, состоящим из молодых и талантливых спортсменов.
Эта ситуация ясно доказала, насколько прочный фундамент имеет школа бокса в нашей стране и насколько потенциальны резервные силы. Короче говоря, достигнутый успех не случаен.
Боксеры Узбекистана вновь на практике показали, что являются одной из ведущих сил на азиатском континенте. Если наш второй состав демонстрирует такие яркие результаты на международной арене, то несложно представить, насколько масштабными будут достижения с основным составом.
Пусть же наши соперники готовятся к следующим соревнованиям еще серьезнее, так как узбекский бокс продолжит демонстрировать свой потенциал.