Iliya Topuriya Islom Maxachev bilan jang atrofidagi vaziyatga oydinlik kiritdi
Aralash yakkakurashlar olamining taniqli vakili Iliya Topuriya Islom Maxachev bilan bo‘lishi mumkin bo‘lgan jang atrofidagi barcha tushunmovchiliklarga oydinlik kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, dastlab tashkilot tomonidan unga Maxachevga qarshi jang qilish taklifi yuborilgan va u bu chaqiriqni mamnuniyat bilan qabul qilgan. Biroq, vaziyat kutilmaganda o‘zgargan.
Topuriya tungi dam olish vaqtida UFC vakillaridan bir necha bor qo‘ng‘iroq bo‘lganini va unga Maxachevning jarohati sababli raqib o‘zgarganini aytishganini ta’kidladi. Natijada unga Jastin Getji bilan oktagonga chiqish taklif etilgan.
One.uz sayti xabariga ko‘ra, ushbu jarayon jangchilar o‘rtasidagi munosabatlarni yanada taranglashtirdi. Ayniqsa, Maxachevning Topuriyani moliyaviy masalalarda haddan tashqari talabchanlikda ayblashi sportchi tomonidan keskin rad etildi.
Topuriya bu da’volarni asossiz deb atab, bir jangchi boshqa raqibning daromadi haqida gapirishi noto‘g‘ri ekanini ta’kidladi. U hech qachon birovning hamyoniga qarab ish tutmasligini va bu kabi gap-so‘zlar haqiqatga zidligini bildirdi.
Topuriyaning nazarida, Islom Maxachev oldin ham turli bahonalar bilan janglardan voz kechgan va hozir ham o‘ziga xos usullar bilan raqobatdan qochishga urinmoqda. U bunday yondashuvni professional sport qoidalariga zid deb hisoblaydi.
Mazkur bayonotlar UFC yengil vazn toifasidagi raqobatni yanada kuchaytirib, muxlislar o‘rtasida qizg‘in bahs-munozaralarga sabab bo‘lmoqda. Hozirgi kunda barcha sport ixlosmandlari ushbu ikki chempion o‘rtasidagi ehtimoliy to‘qnashuv qachon va qanday shartlarda amalga oshishini katta qiziqish bilan kutishmoqda.
Sport olamidagi bu kabi keskin qarama-qarshiliklar esa har doim tomoshabinlar e’tiborining markazida bo‘lib kelgan.

Илия Топурия внес ясность в ситуацию вокруг боя с Исламом Махачевым
Известный представитель мира смешанных единоборств Илия Топурия внес ясность во все недоразумения вокруг возможного боя с Исламом Махачевым. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
По его словам, изначально организация направила ему предложение провести бой против Махачева, и он с удовольствием принял этот вызов. Однако ситуация неожиданно изменилась.
Топурия отметил, что в ночное время ему несколько раз звонили представители UFC и сообщили, что из-за травмы Махачева соперник был изменен. В результате ему предложили выйти в октагон против Джастина Гетжи.
По сообщению сайта One.uz, этот процесс еще больше обострил отношения между бойцами. В частности, обвинения Махачева в адрес Топурии в чрезмерной требовательности по финансовым вопросам были резко отвергнуты спортсменом.
Топурия назвал эти утверждения необоснованными и подчеркнул, что неправильно, когда один боец говорит о доходах другого соперника. Он заявил, что никогда не действует, глядя на чужой кошелек, и подобные слова противоречат действительности.
На взгляд Топурии, Ислам Махачев и раньше отказывался от боев по разным предлогам, и сейчас снова пытается избежать конкуренции специфическими методами. Он считает такой подход противоречащим правилам профессионального спорта.
Данные заявления еще больше усилили соперничество в легком весе UFC и вызвали бурные дискуссии среди болельщиков. В настоящее время все любители спорта с большим интересом ждут, когда и на каких условиях состоится возможное столкновение этих двух чемпионов.