Rossiya futbolining taniqli murabbiylaridan biri, Moskvaning Lokomotiv jamoasi bilan uch karra chempionlikka erishgan Yuriy Syomin o‘zbekistonlik iqtidorli himoyachi Abduqodir Husanovning muvaffaqiyatlari borasida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Sport-Ekspress nashriga bergan intervyusida mutaxassis yosh futbolchining nega avvalroq Rossiya Premyer-ligasi klublari e’tiboridan chetda qolganiga hayron ekanini yashirmadi. Syominning ta’kidlashicha, Husanov shunchaki oddiy o‘yinchi emas, balki katta salohiyatga ega bo‘lgan haqiqiy kashfiyotdir.
Uning fikricha, futbolchi Yevropa futboli sari bosqichma-bosqich o‘sib borgan. Avvaliga O‘zbekistonda, keyin Belarusda, so‘ngra Fransiyada tajriba orttirib, oxir-oqibat Angliya Premyer-ligasiga yetib kelgan.
Murabbiy o‘z seleksionerlariga savol bilan murojaat qilar ekan, bunday iqtidorli yigit qanday qilib ko‘zdan qochirilganini keskin tanqid ostiga oladi. Syomin futbolni va o‘yinchi salohiyatini ko‘ra bilish muhimligini urg‘ular ekan, o‘z vaqtida Xvicha Kvarasxeliya ham xuddi shunday tarzda qo‘ldan chiqarib yuborilganini esga oldi.
Mutaxassis Husanovning universalligiga ham alohida to‘xtaldi. U markaziy himoyada ham, qanotda ham birdek samarali harakat qila oladi, bu esa hozirgi zamonaviy futbolda kam uchraydigan noyob sifatdir.
Pep Gvardiola aynan shu olmosni ko‘ra oldi va uni o‘z jamoasiga jalb etdi. Abduqodir hali juda yosh bo‘lishiga qaramay, dunyoning eng kuchli murabbiylaridan biri unga eng muhim o‘yinlarda ishonch bildirmoqda.
Yosh himoyachi Manchester Siti kabi buyuk jamoada mavjud bo‘lgan kuchli raqobat va yuqori bosimga qaramay, o‘z o‘rnini munosib topa oldi. Uning ikki marta oyning eng yaxshi futbolchisi deb e’tirof etilishi bejiz emas.
Agar u vaqtida Rossiya chempionatiga taklif etilganida, albatta, u yerda ham o‘zini ko‘rsata olgan bo‘lardi. Biroq muammo shundaki, uni o‘z vaqtida payqashmadi.
Ma’lumot uchun, Abduqodir Husanov o‘z faoliyatini Bunyodkor akademiyasida boshlagan, keyin Belarusning Energetik-BGU klubida professional darajada chiniqqan. 2023 yilda Fransiyaning Lans jamoasiga ko‘chib o‘tgan o‘zbekistonlik futbolchi, qisqa vaqt ichida 40 million yevrolik transfer evaziga Manchester Siti safiga qo‘shildi.
Hozirda u shaharliklarning asosiy tarkib futbolchisi hisoblanadi va Gvardiola qo‘l ostida bir nechta individual sovrinlar hamda Angliya Liga kubogini qo‘lga kiritishga ulgurdi.

Юрий Сёмин высоко оценил успех Абдукодир Хусанова
Один из известных тренеров российского футбола, трехкратный чемпион с московским «Локомотивом» Юрий Сёмин поделился своим мнением об успехах талантливого узбекистанского защитника Абдукодира Хусанова. Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью изданию «Спорт-Экспресс» специалист не скрыл своего удивления тем, почему молодой футболист ранее оставался вне поля зрения клубов Российской Премьер-лиги. По словам Сёмина, Хусанов — не просто обычный игрок, а настоящее открытие с огромным потенциалом.
По его мнению, футболист постепенно рос в сторону европейского футбола. Сначала набираясь опыта в Узбекистане, затем в Беларуси, далее во Франции и, в конечном итоге, добравшись до Английской Премьер-лиги.
Обращаясь к своим селекционерам с вопросом, тренер подверг резкой критике то, как такой талантливый парень мог быть упущен из виду. Подчеркивая важность умения видеть футбол и потенциал игрока, Сёмин вспомнил, что в свое время Хвича Кварацхелия был упущен таким же образом.
Специалист также отдельно остановился на универсальности Хусанова. Он может одинаково эффективно действовать как в центре защиты, так и на фланге, что является редким качеством в современном футболе.
Именно этот «алмаз» разглядел Пеп Гвардиола и привлек его в свою команду. Несмотря на то, что Абдукодир еще очень молод, один из сильнейших тренеров мира доверяет ему в самых важных матчах.
Молодой защитник смог достойно найти свое место в такой великой команде, как «Манчестер Сити», несмотря на сильную конкуренцию и высокое давление. То, что он дважды был признан лучшим футболистом месяца, неслучайно.
Если бы его вовремя пригласили в чемпионат России, он, безусловно, смог бы проявить себя и там. Однако проблема в том, что его не заметили вовремя.
Для справки: Абдукодир Хусанов начал свою карьеру в академии «Бунёдкора», затем закалялся на профессиональном уровне в белорусском клубе «Энергетик-БГУ». Перейдя в 2023 году во французский «Ланс», узбекистанский футболист за короткое время присоединился к составу «Манчестер Сити» за трансфер в размере 40 миллионов евро.
В настоящее время он является игроком основного состава «горожан» и под руководством Гвардиолы успел завоевать несколько индивидуальных наград, а также Кубок Лиги Англии.