O‘zbekistonlik yosh dzyudochilar xalqaro turnirda umumjamoa hisobida g‘olib bo‘ldi
Qozog‘istonning Taldiqo‘rg‘on shahrida yigirma uch yoshgacha bo‘lgan dzyudochilar o‘rtasida an’anaviy xalqaro xotira turniri bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur nufuzli musobaqa yosh iqtidor egalari uchun o‘z mahoratini namoyish etish va xalqaro tajriba orttirishda muhim sinov maydoniga aylandi. Dunyoning turli burchaklaridan tashrif buyurgan yosh sportchilar g‘oliblik uchun murosasiz kurash olib borishdi.
Turnirda jami yigirma bir davlatdan besh yuz o‘ttiz bir nafar dzyudochi ishtirok etdi. Bunday yuqori raqobat va ishtirokchilarning ko‘pligi musobaqaning nufuzini yana-da oshirdi.
Quvonarlisi shundaki, O‘zbekiston yoshlar terma jamoasi a’zolari musobaqani katta muvaffaqiyat bilan yakunlashdi. Sportchilarimiz to‘qqizta oltin, sakkizta kumush va yettita bronza medalni qo‘lga kiritib, umumjamoa hisobida faxrli birinchi o‘rinni egallashdi.
Musobaqa davomida o‘zbekistonlik yoshlar texnik va taktik tayyorgarlik bobida tengsiz ekanliklarini isbotlashdi. Jumladan, Sa’dulla Ravshanov, Diyorbek Fayzullayev, Fazliddin Rafikov, Zarina Jamalova, Nigina Umirzoqova, Mohinur Allaberganova, Gulbahor Imomnazarova, Nigina Saparbayeva hamda Zarina Bobonazarova o‘z vazn toifalarida raqiblaridan ustun kelib, shohsupaning eng yuqori pog‘onasiga ko‘tarilishdi.
Ushbu g‘alabalar evaziga xalqaro arenada yurtimiz madhiyasi bir necha bor yangrab, bayrog‘imiz baland ko‘tarildi. O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, bu natijalar yosh sportchilarimizning salohiyati naqadar yuqori ekanligini ko‘rsatdi.
One.uz sayti ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur muvaffaqiyat kelgusidagi yirik musobaqalar oldidan sportchilarimiz uchun muhim ruhiy tayanch bo‘lib xizmat qiladi. Qo‘lga kiritilgan yutuqlar mamlakatimizda dzyudo sportini rivojlantirishga qaratilayotgan e’tiborning amaliy samarasi sifatida baholanmoqda.
Ishonchimiz komilki, bu yoshlar kelajakda yanada yuksak marralarni zabt etib, o‘zbek sporti sharafini dunyo miqyosida munosib himoya qilishda davom etishadi.

Молодые дзюдоисты из Узбекистана стали победителями международного турнира в общекомандном зачете
В городе Талдыкорган Казахстана прошел традиционный международный мемориальный турнир среди дзюдоистов до двадцати трех лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное престижное соревнование стало важной испытательной площадкой для молодых талантов в демонстрации своего мастерства и приобретении международного опыта. Молодые спортсмены, прибывшие из разных уголков мира, вели бескомпромиссную борьбу за победу.
В турнире приняли участие пятьсот тридцать один дзюдоист из двадцати одного государства. Столь высокая конкуренция и большое количество участников еще больше повысили престиж соревнований.
Радует то, что члены молодежной сборной Узбекистана завершили соревнования с большим успехом. Наши спортсмены завоевали девять золотых, восемь серебряных и семь бронзовых медалей, заняв почетное первое место в общекомандном зачете.
В ходе соревнований узбекистанские спортсмены доказали свое превосходство в технической и тактической подготовке. В частности, Садулла Равшанов, Диёрбек Файзуллаев, Фазлиддин Рафиков, Зарина Джамалова, Нигина Умирзокова, Мохинур Аллаберганова, Гулбахор Имомназарова, Нигина Сапарбаева и Зарина Бобоназарова оказались сильнее своих соперников в своих весовых категориях и поднялись на высшую ступень пьедестала.
Благодаря этим победам гимн нашей страны несколько раз прозвучал на международной арене, а наш флаг был высоко поднят. По сообщению пресс-службы Федерации дзюдо Узбекистана, эти результаты показали, насколько высок потенциал наших молодых спортсменов.
По данным сайта One.uz, данный успех послужит важной психологической опорой для наших спортсменов перед предстоящими крупными соревнованиями. Достигнутые успехи оцениваются как практический результат внимания, уделяемого развитию дзюдо в нашей стране.
Мы уверены, что эта молодежь в будущем достигнет еще более высоких вершин и продолжит достойно защищать честь узбекского спорта на мировом уровне.