Alvaro Arbeloa maglubiyatdan soong kelajagi va qarashlari haqida gapirdi
Ushbu sharmandalikdan so'ng mutaxassis o'z kelajagi va murabbiylik faoliyatidagi asosiy qarashlari haqida ochiq suhbatlashdi. Arbeloa lavozimga tayinlanganidan beri o'zini kimgadir isbotlashni asosiy maqsad qilib olmaganini ta'kidladi.
Uning fikricha, murabbiyning eng muhim vazifasi shaxsiy ambitsiyalarini namoyish etish emas, balki maydondagi futbolchilarga maksimal darajada yordam berish va jamoaning umumiy rivojlanishiga xizmat qilishdir. U o'yinlar natijasi faqatgina o'zining qarorlari bilan hal bo'lishini istamaganini ham qo'shimcha qildi.
Suhbat davomida u Yevropaning eng kuchli jamoalari, xususan, Vensan Kompani boshqarayotgan Bavariya, Pep Gvardiola rahbarligidagi Manchester Siti va Diyego Simeone qo'l ostidagi Atletiko klublarini misol qilib keltirdi. Arbeloaning ta'kidlashicha, zamonaviy futbol maydonlarida ko'plab jamoalar o'z murabbiyining o'ziga xos uslubi va falsafasini aniq aks ettiradi.
Shu bilan birga, u Real Madrid jamoasidagi shaxsiy ta'siri qanchalik kuchli bo'lganini aniq baholash qiyinligini tan oldi. Uning aytishicha, uning jamoaga ko'rsatgan ta'siri yuqorida sanab o'tilgan yirik klublar murabbiyilariga qaraganda ancha kamroq bo'lishi mumkin.
Hatto bu holat uning Kastilya jamoasida ishlagan davridagidan ham pastroq darajada ekanligini inkor etmadi. Yakunda Alvaro Arbeloa har qanday vaziyatda klub manfaatlari ustun bo'lishi kerakligini bildirdi.
U jamoaga bor kuchini bag'ishlaganini va kelgusida ham sadoqat bilan xizmat qilishda davom etishini ta'kidladi. Manba: One.uz

Альваро Арбелоа рассказал о своем будущем и взглядах после поражения
Главный тренер команды «Реал Мадрид» Альваро Арбелоа выбыл из турнира, проиграв клубу «Бавария» в четвертьфинале Лиги чемпионов с общим счетом 0:6. Об этом сообщает Zamin.uz.
После этого позорного поражения специалист откровенно поговорил о своем будущем и основных взглядах на тренерскую деятельность. Арбелоа отметил, что с момента своего назначения на должность он не ставил перед собой главной целью доказывать что-то кому-либо.
По его мнению, важнейшая задача тренера — не демонстрировать личные амбиции, а максимально помогать футболистам на поле и служить общему развитию команды. Он также добавил, что не хотел, чтобы результаты игр зависели исключительно от его решений.
В ходе беседы он привел в пример сильнейшие команды Европы, в частности «Баварию» под руководством Венсана Компани, «Манчестер Сити» во главе с Пепом Гвардиолой и клуб «Атлетико» под началом Диего Симеоне. Арбелоа подчеркнул, что на современных футбольных полях многие команды четко отражают специфический стиль и философию своего тренера.
В то же время он признал, что трудно точно оценить, насколько сильным было его личное влияние в команде «Реал Мадрид». По его словам, его влияние на команду может быть значительно меньше, чем у тренеров вышеперечисленных крупных клубов.
Он даже не стал отрицать, что эта ситуация находится на более низком уровне, чем в период его работы в команде «Кастилья». В завершение Альваро Арбелоа заявил, что в любой ситуации интересы клуба должны быть приоритетными.
Он подчеркнул, что посвятил команде все свои силы и в будущем продолжит служить ей с преданностью. Источник: One.uz