Saudiya Arabistoni milliy terma jamoasi so'nggi vaqtlar o'tkazgan o'rtoqlik uchrashuvlarida ketma-ket mag'lubiyatlar qториga uchradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Jamoa Serbiya bilan uchrashuvda bir nol ikki, Misrga qarshi nol to'rt va Jazoir jamoasiga nol ikki hisobida yutqazdi. Ushbu natijalar futbol muxlislari hamda sport ekspertlari orasida katta xavotir uyg'otmoqda.
O'yinlar tahlili shuni ko'rsatadiki, terma jamoada hujum va himoya chiziqlari o'rtasidagi muvozanat buzilgan. Ayniqsa, maydondagi taktik xatolar va o'yindagi beqarorlik jamoaning umumiy natijalariga salbiy ta'sir ko'rsatdi.
Shu sababli, Saudiya Arabistoni futbol federatsiyasi fransiyalik mutaxassis Erve Renarni lavozimidan ozod etishga qaror qildi. Erve Renar 2024 yil oktyabr oyining oxirida jamoaga qayta tayinlangan edi.
U avvalroq, ya'ni 2019 yildan 2023 yilgacha ushbu terma jamoani boshqargan va uning rahbarligida Saudiya Arabistoni 2022 yildagi jahon chempionati final bosqichiga yo'llanma olishga muvaffaq bo'lgan edi. Mutaxassisning murabbiylik tajribasi ancha kengdir.
U o'z faoliyati davomida Gana, Zambiya, Angola, Kot-d'Ivuar va Marokash milliy jamoalarini boshqargan. Xususan, u 2012 yilda Zambiya bilan va 2015 yilda Kot-d'Ivuar terma jamoasi bilan Afrika millatlar kubogi g'olibligini qo'lga kiritgan edi.
Kelgusida Saudiya Arabistoni terma jamoasi 2026 yilgi jahon chempionati doirasida H guruhida ishtirok etadi. Ushbu bosqichda ular Ispaniya, Kabo-Verde va Urugvay milliy jamoalari bilan kuch sinashishlari kutilmoqda.
Hozirgi vaziyat terma jamoa oldiga jiddiy masalalarni qo'ymoqda. Jahon chempionatigacha hali vaqt bo'lsa-da, muxlislarning talabi va bosim kun sayin ortib bormoqda.

Главный тренер сборной Саудовской Аравии был освобожден от своей должности
Сборная Саудовской Аравии в последних товарищеских матчах потерпела серию поражений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Команда уступила Сербии со счетом 1:2, Египту — 0:4 и Алжиру — 0:2. Эти результаты вызывают серьезную обеспокоенность среди футбольных болельщиков и спортивных экспертов.
Анализ игр показывает, что в сборной нарушен баланс между линией атаки и защиты. В частности, тактические ошибки на поле и нестабильность в игре негативно сказались на общих результатах команды.
В связи с этим футбольная федерация Саудовской Аравии приняла решение освободить от должности французского специалиста Эрве Ренара. Эрве Ренар был повторно назначен на пост главного тренера в конце октября 2024 года.
Ранее, с 2019 по 2023 год, он уже возглавлял эту сборную, и под его руководством Саудовская Аравия успешно вышла в финальную стадию чемпионата мира 2022 года. Тренерский опыт специалиста весьма обширен.
За свою карьеру он возглавлял национальные сборные Ганы, Замбии, Анголы, Кот-д'Ивуара и Марокко. В частности, в 2012 году со сборной Замбии и в 2015 году со сборной Кот-д'Ивуара он стал победителем Кубка наций Африки.
В дальнейшем сборная Саудовской Аравии примет участие в группе H в рамках чемпионата мира 2026 года. Ожидается, что на этом этапе они сразятся со сборными Испании, Кабо-Верде и Уругвая.
Текущая ситуация ставит перед национальной командой серьезные задачи. Хотя до чемпионата мира еще есть время, требования и давление болельщиков растут с каждым днем.
Теперь команда под руководством нового главного тренера должна в кратчайшие сроки восстановить форму и сформировать сильный состав. Источник: One.uz