O'zbekiston taekvondo yoshlari jahon chempionatida tarixiy g'alaba qozondi
Poytaxtimizda olti kun davomida bo'lib o'tgan taekvondo WT yo'nalishi bo'yicha yoshlar o'rtasidagi jahon chempionati yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli musobaqada ishtirok etgan O'zbekiston yoshlar terma jamoasi o'z tarixidagi eng yuqori natijalarni qayd etib, sport muxlislari uchun haqiqiy bayram kayfiyatini ulashdi. Vatanimiz sharafini himoya qilgan yosh sportchilar musobaqa davomida 3 ta oltin, 2 ta kumush va 1 ta bronza medalini qo'lga kiritishdi.
Jami oltita sovrin bilan yakunlangan ushbu chempionat milliy taekvondo tarixida yangi sahifa ochdi. Zero, bugungacha birgina jahon chempionati doirasida uchta oltin medalga erishish muvaffaqiyati qayd etilmagan edi.
G'oliblik medallari Yosinbek Odilov, Asadbek Samandarov va Mohidil O'ktamjonova hisobiga yozildi. Ular o'z vazn toifalarida barcha raqiblaridan ustun kelishdi.
Kumush medallarni Ayubxon Nabiyev va Alisher Pak qo'lga kiritgan bo'lsalar, Shohjahon Xolmurodov bronza medaliga sazovor bo'ldi. Shuningdek, Toshkentda o'tkazilgan ushbu chempionatda yigitlar jamoamiz ochkolar hisobi bo'yicha barchadan o'zib ketib, faxrli birinchi o'rinni egalladi.
Bu natija jamoaviy ruh va tayyorgarlikning yuqori darajada ekanligini ko'rsatdi. Bosh murabbiy Konstantin Li qo'l ostida shug'ullangan sportchilar umumjamoa hisobida uchinchi o'rinni band etishdi.
Mutaxassislar ushbu yutuqlarni kelajakdagi yanada katta g'alabalar uchun mustahkam poydevor deb baholashmoqda. Ushbu chempionat O'zbekiston taekvondosi uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochdi va yosh avlodning salohiyatini dunyoga isbotladi.

Молодые таэквондисты Узбекистана одержали историческую победу на чемпионате мира
В нашей столице завершился молодежный чемпионат мира по тхэквондо в направлении WT, который проходил в течение шести дней. Об этом сообщает Zamin.uz.
Молодежная сборная Узбекистана, принявшая участие в этих престижных соревнованиях, зафиксировала самые высокие результаты в своей истории, подарив болельщикам настоящего праздника спорта. Молодые спортсмены, защищавшие честь Родины, завоевали в ходе турнира 3 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовую медали.
Данный чемпионат, завершившийся общим итогом в шесть наград, открыл новую страницу в истории национального тхэквондо. Ведь до сегодняшнего дня успех в виде трех золотых медалей в рамках одного чемпионата мира не фиксировался.
Золотые медали были завоеваны Йосинбеком Одиловым, Асадбеком Самандаровым и Мохидиль Октамжоновой. Они оказались сильнее всех своих соперников в своих весовых категориях.
Серебряные медали достались Аюбхону Набиеву и Алишеру Паку, а Шохджахон Холмуродов стал обладателем бронзовой медали. Кроме того, на этом чемпионате в Ташкенте наша мужская команда опередила всех по количеству очков, заняв почетное первое место.
Этот результат продемонстрировал высокий уровень командного духа и подготовки. Спортсмены, тренировавшиеся под руководством главного тренера Константина Ли, заняли третье место в общем командном зачете.
Специалисты оценивают эти достижения как прочный фундамент для еще более крупных побед в будущем. Данный чемпионат открыл новые возможности для узбекистанского тхэквондо и доказал миру потенциал молодого поколения.