Serbiyaning Vrnyachka Banya shahrida 8 yoshdan 18 yoshgacha bo'lgan sportchilar o'rtasida shaxmat bo'yicha jahon chempionati bo'lib o'tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur musobaqaning rapid va blits yo'nalishlarida ishtirok etgan O'zbekiston yosh terma jamoasi Vatanga muvaffaqiyatli qaytib keldi. Toshkent xalqaro aeroportida yosh sportchilarni samimiy va tantanali muhitda kutib olishdi.
Ularni O'zbekiston shaxmat federatsiyasi raisining birinchi o'rinbosari Alisher Sa'dullaev, Sport vazirligi, Toshkent shahar hokimiyati hamda Yoshlar ishlari agentligi vakillari kuzatdi. Shuningdek, sportchilarning g'alabalarini kutgan murabbiylar va ota-onalar ham ushbu tadbirda ishtirok etishdi.
Musobaqa yakunlariga ko'ra, O'zbekistonlik yosh shaxmatchilar xalqaro maydonda yuqori natijalarni qayd etishga muvaffaq bo'ldilar. Jamoamiz umumiy hisobda bitta oltin, uchta kumush va uchta bronza medalni qo'lga kiritdi.
Ushbu yutuqlar O'zbekiston shaxmat maktabining dunyo miqyosidagi salohiyati yuqori ekanligini yana bir bor isbotladi. Erishilgan natijalar yosh sportchilarning tinimsiz mehnati, murabbiylarning professional tayyorgarligi va davlat tomonidan ko'rsatilayotgan tizimli qo'llab-quvvatlashning samarasidir.
Bunday g'alabalar kelajakda yanada katta yutuqlarga erishish uchun kuchli turtki bo'ladi deb umid qilinadi. Manba: One.uz

Победители чемпионата мира торжественно встречены в аэропорту Ташкента
В городе Врнячка-Баня (Сербия) прошел чемпионат мира по шахматам среди спортсменов в возрасте от 8 до 18 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Молодая сборная Узбекистана, принявшая участие в данном турнире в дисциплинах рапид и блиц, с успехом вернулась на Родину. В международном аэропорту Ташкента юных спортсменов встретили в теплой и торжественной обстановке.
Их сопровождали первый заместитель председателя Федерации шахмат Узбекистана Алишер Садуллаев, представители Министерства спорта, хокимията города Ташкента, а также Агентства по делам молодежи. Кроме того, в мероприятии приняли участие тренеры и родители, ожидавшие побед спортсменов.
По итогам соревнований молодые шахматисты из Узбекистана сумели достичь высоких результатов на международной арене. В общем зачете наша команда завоевала одну золотую, три серебряные и три бронзовые медали.
Эти достижения вновь доказали высокий потенциал узбекистанской шахматной школы на мировом уровне. Достигнутые результаты стали плодом неустанного труда юных спортсменов, профессиональной подготовки тренеров и системной поддержки со стороны государства.
Надеется, что такие победы станут мощным стимулом для достижения еще больших успехов в будущем. Источник: One.uz