Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Trampning maxsus vakili Paolo Zampolli 2026-yilda bo'lib o'tadigan jahon chempionati bilan bog'liq kutilmagan va shov-shuvli taklifni o'rtaga tashladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning ushbu tashabbusi xalqaro futbol jamoatchiligi hamda siyosiy doiralarda keng muhokamalarga sabab bo'lmoqda. Zampolli o'z bayonotida Eron milliy terma jamoasini musobaqadan chetlatib, uning o'rniga Italiya termasini kiritish g'oyasini ilgari surganini ma'lum qildi.
Maxsus vakilning ta'kidlashicha, u mazkur masalada ham AQSH prezidenti Donald Trampga, ham Xalqaro futbol federatsiyasi rahbari Janni Infantinoga rasman murojaat qilgan. Paolo Zampolli o'zining italiyalik ekanini va okean ortida o'tadigan nufuzli turnirda o'z vatani jamoasini ko'rishni juda xohlayotganini yashirib o'tirmadi.
Uning fikricha, to'rt karra jahon chempioni hisoblangan Italiya terma jamoasi bunday yirik sport bayramida ishtirok etishga har tomonlama munosibdir. Ushbu ma'lumotlar dunyoning nufuzli nashrlari, jumladan, The Guardian va Financial Times kabi manbalar tomonidan ham tasdiqlandi.
One.uz nashri xabariga ko'ra, hozirgi rasmiy rejaga muvofiq, Eron milliy terma jamoasi jahon chempionatining G guruhidan joy olgan. Ushbu guruhda eronlik futbolchilar Belgiya, Yangi Zelandiya va Misr terma jamoalariga qarshi maydonga tushishi belgilangan.
Guruh tarkibi allaqachon rasmiy tarzda shakllantirib bo'lingan. Italiya terma jamoasi esa saralash bosqichida kutilmaganda Bosniya va Gersegovinaga imkoniyatni boy berib, mundial yo'llanmasidan mahrum bo'lgan edi.
Shu sababli, amaldagi qoidalarga ko'ra, jamoa turnirda ishtirok etish huquqiga ega emas. Paolo Zampollining taklifi xalqaro sport huquqi va adolat mezonlari nuqtayi nazaridan jiddiy bahslarni keltirib chiqarishi mumkin.
Endilikda futbol olami mutasaddilari va FIFA rahbariyati ushbu g'ayritabiiy taklifga qanday munosabat bildirishini kutmoqda.

Представитель Трампа предложил исключить Иран из чемпионата мира
Паоло Дзамполли, специальный представитель президента США Дональда Трампа, выдвинул неожиданное и резонансное предложение относительно чемпионата мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Его инициатива вызвала широкие дискуссии в международном футбольном сообществе и политических кругах. В своем заявлении Дзамполли сообщил, что предложил исключить сборную Ирана из турнира и заменить ее сборной Италии.
Спецпредставитель отметил, что официально обратился по этому вопросу как к президенту США Дональду Трампу, так и к главе Международной федерации футбола (ФИФА) Джанни Инфантино. Паоло Дзамполли не стал скрывать, что является итальянцем и очень хочет видеть команду своей родины на престижном турнире, который пройдет за океаном.
По его мнению, сборная Италии, являющаяся четырехкратным чемпионом мира, во всех отношениях достойна участия в таком масштабном спортивном празднике. Эта информация была подтверждена авторитетными мировыми изданиями, включая The Guardian и Financial Times.
По данным издания One.uz, согласно текущему официальному плану, сборная Ирана занимает место в группе G. В этой группе иранские футболисты должны встретиться со сборными Бельгии, Новой Зеландии и Египта.
Состав группы уже официально сформирован. Сборная Италии, в свою очередь, неожиданно уступила Боснии и Герцеговине на этапе квалификации и лишилась путевки на мундиаль.
Таким образом, согласно действующим правилам, команда не имеет права на участие в турнире. Предложение Паоло Дзамполли может вызвать серьезные споры с точки зрения международного спортивного права и критериев справедливости.
Теперь футбольная общественность и руководство ФИФА ожидают реакции на это неординарное предложение.