Mutaxassis o‘ng qanot himoyasi pozitsiyasida nega tajribali sardor Daniel Karvaxal emas, balki Trent Aleksander-Arnoldga ishonch bildirilayotganini batafsil izohlab berdi. Avvalroq Karvaxal o‘z noroziligini ochiq bildirgan edi.
Futbolchi o‘yin amaliyoti kamligi sabab kelgusi Jahon chempionatida Ispaniya milliy terma jamoasi tarkibiga kirish imkoniyati xavf ostida qolayotganini ta’kidlagan. Ushbu vaziyat muxlislar va sport olami orasida qizg‘in muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Arbeloa esa bu masalaga keskin va aniq yondashdi. Uning ta’kidlashicha, jamoada maydonga tushish faqat nom yoki tajriba bilan emas, balki ayni paytdagi jismoniy holat va foydali o‘yin bilan belgilanadi.
Murabbiy Trent hozirda juda yuqori darajada o‘ynamoqda va asosiy tarkibda ishtirok etishga to‘liq munosib ekanini aytdi. Mutaxassis uchun har bir bahs hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lib, bu yerda shunchaki sinovlar yoki kimgadir imkoniyat berish degan tushuncha yo‘qligini bildirdi.
U qaysi futbolchini tanlasa, demak unga ishonishi va u jamoaga g‘alaba keltirishi kerakligini ta’kidladi. Statistik ma’lumotlar ham ushbu qarorning mantiqiy ekanini ko‘rsatmoqda.
Joriy mavsumda Trent Aleksander-Arnold qirollik klubi safida yigirma beshta o‘yinda qatnashib, beshta golli uzatma bilan hujumlarga sezilarli hissa qo‘shdi. Karvaxal esa yigirmata bahsda ishtirok etgan bo‘lsa-da, umumiy o‘yin vaqti sakkiz yuz sakson besh daqiqani tashkil etdi.
Bu ko‘rsatkich uning asosiy tarkibdagi o‘rni barqaror emasligini tasdiqlaydi. One.uz xabariga ko‘ra, Real klubida raqobat maksimal darajaga chiqqan.
Arbeloa uchun futbolchining ismi emas, balki joriy formasi hal qiluvchi omil bo‘lib qolmoqda. Karvaxal uchun hozirgi vaziyat aniq signaldir: agar u yana asosiy tarkibga qaytmoqchi bo‘lsa, o‘yin darajasini yangi bosqichga olib chiqishi shart.

Альваро Арбелоа прокомментировал решения по составу «Реал Мадрида»
Главный тренер мадридского «Реала» Альваро Арбелоа высказался о важных решениях, принятых при формировании состава команды. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специалист подробно объяснил, почему на позиции правого защитника доверие было оказано Тренту Александру-Арнольду, а не опытному капитану Даниэлю Карвахалю. Ранее Карвахаль открыто выразил свое недовольство.
Футболист отметил, что из-за недостатка игровой практики под угрозой может оказаться его попадание в состав национальной сборной Испании на предстоящий чемпионат мира. Эта ситуация вызвала бурные обсуждения среди болельщиков и спортивного сообщества.
Арбелоа подошел к этому вопросу резко и четко. Он подчеркнул, что выход на поле в команде определяется не именем или опытом, а текущим физическим состоянием и полезностью в игре.
Тренер заявил, что Трент сейчас играет на очень высоком уровне и полностью заслуживает места в основном составе. Специалист отметил, что каждый матч имеет решающее значение, и здесь нет места просто «пробам» или «предоставлению шанса».
Он подчеркнул: если он выбирает того или иного футболиста, значит, доверяет ему, и тот должен привести команду к победе. Статистические данные также подтверждают логичность этого решения.
В текущем сезоне Трент Александер-Арнольд провел за «королевский клуб» двадцать пять матчей, внеся значительный вклад в атаку пятью голевыми передачами. Карвахаль же принял участие в двадцати играх, при этом его общее игровое время составило восемьсот восемьдесят пять минут.
Этот показатель подтверждает, что его место в основном составе не является стабильным. По сообщению One.uz, конкуренция в «Реале» достигла максимального уровня.
Для Арбелоа решающим фактором остается не имя футболиста, а его текущая форма. Нынешняя ситуация для Карвахаля — четкий сигнал: если он хочет вернуться в основу, ему необходимо вывести свой уровень игры на новую ступень.