Amsterdamda mashhur futbolchilarning noyob liboslari kimoshdi savdosiga qo‘yildi
Bu yerda Krishtianu Ronaldu Real Madrid safida, Lionel Messi esa PSJ jamoasida harakat qilgan vaqtda kiygan futbolkalarni ko‘rish mumkin. Hozirgi kunda Atletiko hujumchisi Xulian Alvaresning yaqindagi uchrashuvdan so‘ng loy va o‘t izlari bilan saqlanib qolgan libosi ham kimoshdi savdosiga tayyorlanmoqda.
Bu haqda Goal.com nashri ma’lumot beradi. Kompaniya asoschisi Tiymen Zonderveykning ta’kidlashicha, ushbu maskandagi har bir libos o‘ziga xos tarixga ega bo‘lgan haqiqiy san’at asari hisoblanadi.
Masalan, Usmon Dembelening Liverpul jamoasiga qarshi o‘yinda kiygan futbolkasi ikki ming funt sterlingdan boshlanadigan boshlang‘ich narxda auksionga qo‘yilgan. 2022-yilda bo‘lib o‘tgan Jahon chempionati davomida Frenki de Yongning libosi o‘n bir ming yevroga sotilib, platforma tarixidagi o‘ziga xos rekordni o‘rnatgan edi.
2026-yilgi Jahon chempionati davomida kompaniya faoliyati yanada kengayishi rejalashtirilmoqda. Angliya, Portugaliya, Germaniya va AQSh kabi o‘n uchta rasmiy hamkor terma jamoalar o‘z liboslarini taqdim etishadi.
O‘yinlar yakunlangach, barcha liboslar Dallas shahridagi markazga yuboriladi va u yerda mutaxassislar tomonidan ularning haqiqiyligi sinchiklab tekshiriladi. Jarayonning eng qiziqarli jihati shundaki, har bir libos maxsus DNK yo‘qotuvchi uskunadan o‘tkaziladi.
Ushbu texnologiya futbolchilarning shaxsiy ma’lumotlarini himoya qilish maqsadida Real Madrid klubining talabi bilan joriy etilgan. Bu usul libosning o‘yin paytidagi holatiga, ya’ni undagi dog‘ va izlarga zarar yetkazmagan holda, matodagi biologik izlarni butunlay tozalash imkonini beradi.
Shunday qilib, ishqibozlar futbolchining terisi va biologik namunalarisiz, faqat o‘yin shukuhini o‘zida saqlagan libosga ega bo‘lishadi.

В Амстердаме выставлены на аукцион уникальные футболки знаменитых футболистов
На специальном складе компании MatchWornShirt, расположенном недалеко от Амстердама, хранится коллекция уникальных футболок, в которых выходили на поле самые известные футболисты мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Здесь можно увидеть футболки, которые носили Криштиану Роналду во время выступлений за «Реал Мадрид» и Лионель Месси в составе «ПСЖ». В настоящее время к аукциону готовится футболка нападающего «Атлетико» Хулиана Альвареса со следами грязи и травы после недавнего матча.
Об этом сообщает издание Goal.com. Основатель компании Тиймен Зондервейк отмечает, что каждая вещь в этой коллекции является настоящим произведением искусства со своей уникальной историей.
Например, футболка Усмана Дембеле, в которой он играл против «Ливерпуля», выставлена на аукцион со стартовой ценой от двух тысяч фунтов стерлингов. Во время чемпионата мира 2022 года футболка Френки де Йонга была продана за одиннадцать тысяч евро, установив своеобразный рекорд в истории платформы.
Планируется, что деятельность компании расширится во время чемпионата мира 2026 года. Свои футболки представят тринадцать официальных сборных-партнеров, включая Англию, Португалию, Германию и США.
После завершения игр все футболки будут отправлены в центр в Далласе, где специалисты тщательно проверят их подлинность. Самым интересным аспектом процесса является то, что каждая футболка проходит через специальное устройство для удаления ДНК.
Эта технология была внедрена по требованию клуба «Реал Мадрид» для защиты личных данных игроков. Данный метод позволяет полностью удалить биологические следы с ткани, не повреждая состояние футболки после игры, то есть сохраняя пятна и следы.
Таким образом, болельщики получают футболку, сохранившую атмосферу игры, но без пота и биологических образцов игрока.