UEFA Prestiannini Vinisiusni haqorat qilgani uchun oltita o‘yinga chetlatdi
Portugaliyaning Benfika klubi yarim himoyachisi Janluka Prestianni Madridning Real jamoasi hujumchisi Vinisius Juniorga nisbatan kamsituvchi so‘zlar ishlatgani sababli UEFA tomonidan oltita o‘yinga chetlatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Goal.com nashri bergan ma’lumotlarga ko‘ra, yigirma yoshli futbolchi Chempionlar ligasi doirasida Lissabon shahrida bo‘lib o‘tgan uchrashuvda haqoratli iboralarni qo‘llashda aybdor deb topilgan. UEFAning Nazorat, etika va intizom organi o‘tkazilgan rasmiy tekshiruvlardan so‘ng argentinalik futbolchiga nisbatan qat’iy jazo chorasini e’lon qildi.
Dastlabki xabarlarda irqchilik haqida so‘z borgan bo‘lsa-da, tashkilotning yakuniy qarorida aynan inson sha’nini kamsituvchi va nomaqbul xatti-harakatlar jazo uchun asos qilib ko‘rsatilgan. Estadio da Luz stadionidagi o‘yin vaqtida yuz bergan ushbu noxush hodisa tufayli bahs o‘n daqiqaga to‘xtab qolgan edi.
Belgilangan oltita o‘yinlik taqiqning uchta uchrashuvi ikki yillik sinov muddati bilan shartli ravishda tayinlandi. Agar futbolchi ushbu davr mobaynida yana intizom qoidalarini buzsa, qolgan uchta o‘yinlik jazo ham darhol kuchga kiradi.
Bundan tashqari, UEFA ushbu diskvalifikatsiyaning butun dunyo bo‘ylab amal qilishini so‘rab FIFAga maxsus murojaat yo‘lladi. Agar xalqaro futbol federatsiyasi ushbu so‘rovni qanoatlantirsa, Prestianni nafaqat yevrokuboklarda, balki Portugaliya chempionati va Argentina terma jamoasi safidagi o‘yinlarni ham o‘tkazib yuborishiga to‘g‘ri keladi.
Hozirda Joze Mourinyo boshchiligidagi Benfika jamoasi chempionlik poygasida Portu klubidan yetti ochko ortda qolgan holda, o‘zining iqtidorli yosh o‘yinchisiz qiyin vaziyatga tushib qolmoqda. Ushbu qaror futbol olamida o‘zaro hurmat va etika qoidalariga amal qilish naqadar muhimligini yana bir bor eslatib o‘tdi.

УЕФА дисквалифицировал Престианни на шесть матчей за оскорбление Винисиуса
Полузащитник португальской «Бенфики» Джанлука Престианни был дисквалифицирован УЕФА на шесть матчей за использование дискриминационных высказываний в адрес нападающего мадридского «Реала» Винисиуса Жуниора. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Goal.com, двадцатилетний футболист был признан виновным в использовании оскорбительных выражений во время матча Лиги чемпионов в Лиссабоне. Контрольно-этический и дисциплинарный орган УЕФА объявил о строгом наказании аргентинского игрока после официального расследования.
Хотя в первоначальных сообщениях упоминался расизм, в окончательном решении организации в качестве основания для наказания указаны именно действия, унижающие человеческое достоинство, и неприемлемое поведение. Из-за этого инцидента на стадионе «Эштадиу да Луш» матч был приостановлен на десять минут.
Три матча из установленного шестиматчевого запрета назначены условно с испытательным сроком на два года. Если футболист снова нарушит дисциплинарные правила в течение этого периода, оставшаяся трехматчевая дисквалификация вступит в силу немедленно.
Кроме того, УЕФА направил специальный запрос в ФИФА с просьбой распространить данную дисквалификацию на весь мир. Если международная федерация футбола удовлетворит этот запрос, Престианни придется пропустить матчи не только в еврокубках, но и в чемпионате Португалии, а также в составе сборной Аргентины.
В настоящее время «Бенфика» под руководством Жозе Моуринью отстает от «Порту» на семь очков в чемпионской гонке и оказывается в сложной ситуации без своего талантливого молодого игрока. Данное решение еще раз напомнило о важности соблюдения правил взаимного уважения и этики в футбольном мире.