Shimoliy Koreya o‘smirlari Osiyo kubogida qatnashishdan bosh tortdi
O‘zbekiston o‘smirlar terma jamoasi ishtirok etadigan Osiyo kubogi musobaqasi arafasida kutilmagan va muhim yangilik e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turnirning guruh bosqichida hamyurtlarimiz bilan bir guruhdan joy olishi ko‘zda tutilgan Shimoliy Koreya o‘smirlar jamoasi musobaqada qatnashishdan rasman bosh tortdi. Ushbu qaror qit’a birinchiligining umumiy jadvali va jamoalarning o‘yin rejasiga sezilarli ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi matbuot xizmati bergan ma’lumotga ko‘ra, koreyalik futbolchilarning ishtirok etmasligi sababli D guruhi tarkibi qayta ko‘rib chiqildi. Endilikda mazkur guruhda O‘zbekiston bilan birga faqat Avstraliya va Hindiston terma jamoalari g‘oliblik uchun bahslashadi.
Jamoalar sonining kamayishi guruhdagi raqobat muhitini yanada keskinlashtirishi tabiiy. Sergey Chigodayev murabbiylik qilayotgan O‘zbekiston o‘smirlar terma jamoasi o‘zining ilk uchrashuvini 10-may kuni Hindiston vakillariga qarshi o‘tkazadi.
Guruh bosqichidagi ikkinchi va hal qiluvchi bahs esa 13-may sanasida Avstraliya terma jamoasiga qarshi bo‘lib o‘tadi. Futbol mutaxassislarining ta’kidlashicha, guruhda jamoalar soni bittaga kamaygani musobaqa tartibiga o‘zgartirish kiritishni talab etadi.
Garchi raqiblar soni qisqargan bo‘lsa-da, bu holat futbolchilarimiz uchun vazifani osonlashtiradi deb bo‘lmaydi. Chunki Avstraliya ham, Hindiston ham yoshlar futboliga katta e’tibor qaratayotgan va jiddiy tayyorgarlikka ega bo‘lgan jamoalar hisoblanadi.
O‘zbekistonlik yosh sportchilar guruhdan keyingi bosqichga chiqish uchun bor imkoniyatlarini ishga solishlari lozim bo‘ladi. Xulosa o‘rnida aytish joizki, guruhdagi o‘zgarishlardan qat’i nazar, muxlislar va mutaxassislar o‘smirlar termamizdan faqat g‘alaba va yuqori natijalarni kutishmoqda.
Mazkur nufuzli musobaqadagi har bir o‘yin yosh futbolchilarimiz uchun katta tajriba maktabi bo‘lib xizmat qiladi. One.uz sayti xabariga ko‘ra, xalqimiz o‘zbek o‘smirlarining Osiyo maydonlaridagi shiddatli bahslarini katta qiziqish va hayajon bilan kuzatib boradi.

Юношеская сборная Северной Кореи отказалась от участия в Кубке Азии
Накануне Кубка Азии, в котором примет участие юношеская сборная Узбекистана, была объявлена неожиданная и важная новость. По сообщению Zamin.uz, юношеская сборная Северной Кореи, которая должна была попасть в одну группу с нашими соотечественниками, официально отказалась от участия в турнире.
Ожидается, что это решение окажет существенное влияние на общую сетку континентального первенства и игровые планы команд. По данным пресс-службы Ассоциации футбола Узбекистана, в связи с неучастием корейских футболистов состав группы D был пересмотрен.
Теперь в этой группе за победу вместе с Узбекистаном поборются только сборные Австралии и Индии. Естественно, сокращение количества команд еще больше обострит конкуренцию в группе.
Юношеская сборная Узбекистана под руководством Сергея Чигодаева проведет свой первый матч 10 мая против представителей Индии. Второй и решающий матч группового этапа состоится 13 мая против сборной Австралии.
Футбольные эксперты отмечают, что сокращение количества команд в группе требует внесения изменений в регламент соревнований. Хотя количество соперников сократилось, нельзя сказать, что это облегчит задачу нашим футболистам.
Ведь и Австралия, и Индия — это команды, которые уделяют большое внимание молодежному футболу и имеют серьезную подготовку. Молодым узбекским спортсменам придется приложить все усилия, чтобы выйти из группы в следующий этап.
В заключение стоит отметить, что независимо от изменений в группе, болельщики и специалисты ждут от нашей юношеской сборной только побед и высоких результатов. Каждая игра на этом престижном соревновании послужит большой школой опыта для наших молодых футболистов.
По сообщению сайта One.uz, народ Узбекистана с большим интересом и волнением будет следить за напряженными матчами узбекских юношей на азиатских полях.