Mikel Arteta Barselona klubini boshqarish uchun asosiy nomzodga aylandi
Kataloniyaliklarning sobiq himoyachisi Migel Nadalning fikricha, ispaniyalik mutaxassis Angliya premyer ligasida g‘olib chiqish yoki chiqmasligidan qat’i nazar, ko‘k-anorranglilar uchun eng munosib nomzodlardan biri bo‘lib qolaveradi. Nadal Artetaning o‘ziga xos taktik uslubi va mashhur La Masiya akademiyasining tarbiyalanuvchisi ekani uni klub uchun ideal tanlovga aylantirishini alohida ta’kidlab o‘tdi.
Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda. Hozirgi vaqtda Arsenalni chempionlik uchun asosiy da’vogarlardan biriga aylantirgan Artetaning mehnati Ispaniyada juda yuqori baholanmoqda.
Uning Pep Gvardiola qo‘l ostida olgan tajribasi va Londondagi faoliyati davomida kiritgan taktik yangiliklari Barselona an’anaviy ravishda tayanadigan futbol tamoyillariga to‘liq mos keladi. Nadalning so‘zlariga ko‘ra, klub rahbariyati uchun murabbiyning qo‘lga kiritgan sovrinlaridan ko‘ra uning xarakteri, o‘yin falsafasi va jamoani qanday boshqarishi muhimroq hisoblanadi.
Sobiq himoyachi o‘z fikrini isbotlash maqsadida Gvardiola va Luis Enrike misollarini keltirib o‘tdi. Mazkur mutaxassislar ham Barselona asosiy jamoasiga kelishidan oldin murabbiylik sohasida katta yutuqlarga erishmagan edi, biroq ular klubning ichki muhiti va qadriyatlarini juda yaxshi bilishgan.
Arteta ham Londonda to‘pga egalik qilishga asoslangan, raqibga bosim o‘tkazadigan futbolni shakllantira oldi. Mutaxassislarning fikricha, bu holat uning Kamp Nou stadionida ishlashga to‘la tayyor ekanligidan dalolat beradi.
Shunga qaramay, ayni paytda Arteta bor e’tiborini Arsenalning yigirma yillik chempionlik qurg‘oqchiligiga chek qo‘yishga qaratgan. Londonliklar turnir jadvalida biroz pastlagan bo‘lsalar-da, chempionlik poygasida asosiy raqib bo‘lib qolmoqda.
Kelajakdagi taxminlar va turli mish-mishlarga qaramasdan, murabbiy joriy mavsum yakunida ijobiy natija qayd etishni va o‘z jamoasini g‘alaba sari yetaklashni maqsad qilgan. Uning Barselonaga qaytishi masalasi esa keyingi yillardagi o‘zgarishlarga bog‘liq bo‘lib qoladi.

Микель Артета стал главным кандидатом на пост главного тренера «Барселоны»
Сообщения о том, что главный тренер лондонского «Арсенала» Микель Артета может возглавить «Барселону» в будущем, широко обсуждаются в спортивном сообществе. По мнению бывшего защитника каталонцев Мигеля Надаля, испанский специалист остается одним из наиболее подходящих кандидатов для «сине-гранатовых» независимо от того, выиграет он английскую Премьер-лигу или нет.
Надаль подчеркнул, что уникальный тактический стиль Артеты и тот факт, что он является воспитанником знаменитой академии «Ла Масия», делают его идеальным выбором для клуба. Об этом сообщает издание Goal.com.
Работа Артеты, превратившего «Арсенал» в одного из главных претендентов на чемпионство, высоко оценивается в Испании. Его опыт работы под руководством Пепа Гвардиолы и тактические инновации, внедренные в Лондоне, полностью соответствуют футбольным принципам, на которые традиционно опирается «Барселона».
По словам Надаля, для руководства клуба характер, философия игры и методы управления командой важнее, чем количество завоеванных трофеев. В качестве примера бывший защитник привел Пепа Гвардиолу и Луиса Энрике.
Эти специалисты также не имели больших достижений в тренерской карьере до прихода в основную команду «Барселоны», но они прекрасно знали внутреннюю среду и ценности клуба. Артета сумел поставить в Лондоне футбол, основанный на владении мячом и прессинге.
По мнению экспертов, это свидетельствует о его полной готовности к работе на «Камп Ноу». Тем не менее, на данный момент Артета сосредоточен на том, чтобы положить конец двадцатилетней «засухе» «Арсенала» без чемпионских титулов.
Несмотря на небольшое снижение позиций в таблице, лондонцы остаются главными конкурентами в гонке за титул. Вопрос о его возвращении в «Барселону» будет зависеть от дальнейших изменений в ближайшие годы.