Sautgempton Manchester Sitiga qarshi o‘yinda maxsus libosda chiqadi
Bu haqda Goal.com nashri xabar bermoqda. Klubning bir asrdan ziyod, ya’ni 141 yillik tarixidagi eng yorqin lahzani yodga soluvchi ushbu libosda futbolchilarning familiyalari yozilmagan bo‘lib, bu o‘sha davr an’analariga hurmat ramzidir.
Jamoa bosh murabbiyi Tonda Ekkert ushbu omadli libos o‘z shogirdlarini yangi zafarlarga chorlashiga va maydonda mo‘jiza ko‘rsatishlariga umid qilmoqda. Nemis mutaxassisi boshqaruvidagi avliyolar joriy mavsum kubok bahslarida ushbu sariq formadan doimiy ravishda foydalanib kelmoqda.
Jamoa o‘tgan bosqichlarda aynan shu libosda harakat qilib, Arsenal va Fulxem kabi kuchli raqiblarni musobaqadan chiqarib yuborishga ulgurdi. Ekkertning ta’kidlashicha, Premyer-liga peshqadamiga qarshi kechadigan murosasiz o‘yinda jamoa a’zolari yuksak jasorat ko‘rsatishlari shart.
Murabbiy quyi ligada g‘alaba qozonish jamoaga ishonch bag‘ishlashini, ammo mamlakatning eng kuchli jamoalari bilan tengma-teng kurasha olish imkoniyatini ko‘rish futbolchilarga yanada ko‘proq kuch va g‘ayrat berishini qo‘shimcha qildi. Angliya futbol assotsiatsiyasi klubning ushbu tashabbusini qo‘llab-quvvatladi va ularga tarixiy libosdan yarim final bahsida foydalanish uchun maxsus ruxsat berdi.
Uembli stadionidagi hayajonli uchrashuvga 36 mingga yaqin Sautgempton muxlislari tashrif buyurishi kutilmoqda. Ishqibozlarning ko‘pchiligi 1976-yilgi g‘olib tarkib a’zolarining imzolari tushirilgan, cheklangan miqdorda ishlab chiqarilgan esdalik liboslarini allaqachon xarid qilib bo‘lgan.
Agar Ekkert shogirdlari ushbu bahsda g‘alaba qozonishsa, final uchrashuvida Chelsi yoki Lids juftligi g‘olibi bilan bosh sovrin uchun kurash olib borishadi. Ushbu uchrashuv nafaqat natijasi, balki tarixiy xotiralarni jonlantirishi bilan ham futbol jamoatchiligi e’tiborida turibdi.

«Саутгемптон» выйдет на матч против «Манчестер Сити» в специальной форме
Команда «Саутгемптон» приняла решение отказаться от своих традиционных красно-белых цветов в важном матче полуфинала Кубка Англии против «Манчестер Сити». Об этом сообщает Zamin.uz.
На легендарном стадионе «Уэмбли» команда выйдет на поле в специально подготовленной желтой форме. Эта экипировка была создана в честь пятидесятилетия победы над «Манчестер Юнайтед» в финале Кубка Англии 1976 года — единственного крупного трофея в истории клуба.
Об этом сообщает издание Goal.com. На форме, напоминающей о самом ярком моменте за более чем вековую (141-летнюю) историю клуба, отсутствуют фамилии игроков, что является данью уважения традициям того времени.
Главный тренер команды Тонда Эккерт надеется, что эта счастливая форма вдохновит его подопечных на новые победы и поможет сотворить чудо на поле. Под руководством немецкого специалиста «святые» постоянно используют эту желтую форму в кубковых матчах текущего сезона.
Именно в этой экипировке команда на предыдущих этапах сумела выбить из турнира таких сильных соперников, как «Арсенал» и «Фулхэм». Эккерт подчеркнул, что в бескомпромиссной игре против лидера Премьер-лиги члены команды должны проявить высокое мужество.
Тренер добавил, что победы в низшей лиге вселяют уверенность, но возможность на равных бороться с сильнейшими командами страны дает игрокам еще больше сил и энергии. Футбольная ассоциация Англии поддержала инициативу клуба и выдала специальное разрешение на использование исторической формы в полуфинальном матче.
Ожидается, что захватывающий матч на стадионе «Уэмбли» посетят около 36 тысяч болельщиков «Саутгемптона». Многие фанаты уже приобрели памятные футболки из ограниченной серии с автографами игроков победного состава 1976 года.
Если подопечные Эккерта одержат победу в этом матче, в финале они сразятся за главный трофей с победителем пары «Челси» — «Лидс». Эта встреча находится в центре внимания футбольной общественности не только из-за результата, но и благодаря возрождению исторических воспоминаний.